Najczęstsze przyczyny pojawienia się krwi z odbytu u dziecka w czasie choroby

red
05.08.2013 16:09
A A A
Dzień dobry! Czy po zastosowaniu czopków, może pojawić się jasna krew z odbytu. Mały jest chory (5 lat), jest mu czasami niedobrze, dwa razy zwymiotował, dlatego zamiast syropu przeciwgorączkowego podaję mu od wczoraj czopki i dziś pojawiła się krew. Czy to może z powodu czopków - czopki to na przemian Nurofen i paracetamol. Dziękuję z góry za odpowiedź.
Szanowna Pani! Nie pisze Pani czy pojawienie się krwi ma jakiś związek z oddawaniem stolca przez syna ani jakiej konsystencji stolce oddaje syn. Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się niewielkiej ilości jasnoczerwonej krwi po oddaniu stolca u dzieci w tym wieku jest obecność szczeliny odbytu. Szczeliny te zwykle mają związek z zaparciem, występują pojedynczo, można je zobaczyć, delikatnie rozchylając pośladki dziecka - co nie zawsze jest proste ze względu na niechęć dziecka do tego rodzaju badania.

Krwawienie może też wystąpić z innych przyczyn. Biorąc pod uwagę, to co Pani pisze o objawach występujących u syna, nie można wykluczyć infekcyjnego podłoża opisywanych dolegliwości, zwłaszcza jeżeli występuje również biegunka.

Również mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej odbytu przy wkładaniu czopka lub zadrapanie spowodowane świądem wywołanym zakażeniem pasożytniczym może wywołać krwawienie.

Niezależnie od przyczyny, jeżeli krwawienie jest obfite, przedłuża się lub stan dziecka budzi niepokój, należy skontaktować się z lekarzem. Czasem do wyjaśnienia przyczyny krwawienia potrzebna jest szersza diagnostyka z endoskopią przewodu pokarmowego włącznie.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedziała

dr med. Dorota Gieruszczak-Białek

specjalista pediatrii, genetyki klinicznej
Klinika Pediatrii
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin