Zwiększone stężenie TSH u osób z chorobą Hashimoto i leczonych preparatami tyroksyny a wydłużony cykl miesięczny

red
05.08.2013 15:47
A A A
Witam. Od ponad roku leczę się na niedoczynność tarczycy i Hashimoto. W styczniu tego roku moje TSH wynosiło 5,100, natomiast na początku kwietnia 10. Jaka jest tego przyczyna? Czy to TSH jest wysokie? Biorę Euthyrox 88, selen, kelb. castagnus, wit. D3, Rispolept i błonnik. Mam tzw. wysoką prolaktynę, nie czuję się dobrze. Wizytę u endokrynologa mam dopiero za 7 miesięcy, a poprzednią miałam w styczniu. Moje cykle trwają 42 dni, od 3 miesięcy okres trwa 3 dni. Co jest tego przyczyną?
Choroba Hashimoto należy do najczęstszych chorób autoimmunologicznych i dotyczy około 2% populacji. Niestety, nie ma leczenia przyczynowego. Leczy się niedoczynność tarczycy zgodnie z ogólnymi zasadami. Dawka lewoskrętnej tyroksyny (Euthyrox) powinna być tak dobrana, aby utrzymywać stężenie TSH <2,5 mIU/l. Dlatego (zakładając, że lek przyjmuje Pani systematycznie, 30 minut przed śniadaniem) konieczne jest zwiększenie dawki.

Zwiększenie zapotrzebowania na hormony tarczycy, co może wyrażać się zwiększeniem stężenia TSH i zmniejszaniem się stężenia fT4, jest dość typowe dla choroby. Wiąże się z postępującą destrukcją tarczycy i procesami adaptacyjnymi dążącymi do zachowania eutyreozy.

Prawidłowy cykl miesięczny trwa 21-35 dni. Jeżeli miesiączki pojawiają się rzadziej niż co 35 dni, mówimy o oligomenorrhea. Problem ten dotyczy 1/3 kobiet, zaś przyczyny można podzielić na:

- układowe (choroby nadnerczy, przysadki, hiperprolaktynemia, nieleczona niedoczynność tarczycy, supresja podwzgórza [stresogenna, związana ze zmniejszeniem masy ciała itp.] oraz zespół policystycznych jajników),

- zewnątrzpochodne (spowodowane przyjmowaniem leków psychotropowych, steroidów, tamoksyfenu, terapią hormonalną).

Proszę zwrócić uwagę, że zarówno niedoczynność tarczycy (a obecnie stężenie TSH jest zbyt duże), jak i przyjmowany przez Panią Rispolept mogą zaburzać regularność cykli miesięcznych i zwiększać stężenie prolaktyny w osoczu w stopniu zależnym od dawki.

Bezwzględnie wskazana jest konsultacja endokrynologiczna z poszerzeniem wywiadu chorobowego oraz dokładnym badaniem klinicznym, które pozwoli podjąć decyzję o dalszym rozszerzeniu diagnostyki lub jedynie modyfikacji dotychczasowego leczenia.

Pokrewne tematy: www.zapytajlekarza.mp.pl

Odpowiedziała: dr n. med. Ewa Krajewska-Siuda
endokrynolog, pediatra
Poradnia Endokrynologiczna
Centrum Medyczne Enel-Med.
Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń Unicardia

Piśmiennictwo:

Azargoon A., Kaviani M., Lorzadeh N. i wsp.: A comparison between serum prolactin in patients with amenorrhea/oligomenorrhea and normal women. Research Journal of Biological Science 2011; 6: 493-495. Bieniasz J., Żak T., Laskowska-Ziętek A.: Przyczyny zaburzeń miesiączkowania u nastolatek ? badanie retrospektywne. Endokrynologia, Diabetologia i Choroby Przemiany Materii Wieku Rozwojowego 2006; 12: 205-210. Łącka K., Maciejewski A.: Współczesne poglądy na temat etiopatogenezy autoimmunologicznego zapalenia tarczycy (choroby Hashimoto). Pol. Merk. Lek. 2011; 176: 132.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.



Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin