Prawidłowa masa ciała półrocznego dziecka

26.03.2013 17:30
A A A
Moja córka ma 6 miesięcy i waży obecnie prawie 12 kg. Cały czas jest karmiona piersią, choć w ostatnim czasie znacznie jej ją ograniczam - karmię głównie przed snem, w nocy (budzi się co 2-3 h) i nad ranem, czasem w ciągu dnia, żeby ją uśpić. Nie je kaszy (chyba jej nie smakuje, bo pluje) ani mleka modyfikowanego (dostaje histerii na sam widok butelki), w dzień je obiadki głównie z gotowych słoiczków i owoce. W czasie badania bioder lekarz zasugerował mi, aby dziecko odchudzić, bo może mieć poważne problemy ze stawami. Mała rozwija się prawidłowo - siedzi sama stabilnie, pręży nogi do stawania, turla się po podłodze. Czy mogą to być jakieś problemy hormonalne? Proszę o pomoc!
Masa ciała 12 kg w wieku 6 miesięcy wydaje się za duża. Jednak nie znam całego wywiadu dziecka od urodzenia. Nie podaje Pani, ile córka ważyła po porodzie i o ile przybywa co miesiąc.

Moim zdaniem z tym problemem powinna się Pani zwrócić do swojego lekarza pediatry. Jeżeli uzna za zasadne, to na pewno skieruje Pani córkę do odpowiedniej poradni w celu szczegółowej diagnostyki.

Jeżeli chodzi o negatywny wpływ nadwagi na stawy biodrowe, to polega on na zaburzeniu równowagi pomiędzy działaniem sił mięśniowych a obciążaniem stawów przez nadmierną masę ciała. Może to doprowadzić do nieprawidłowego ustawienia kości udowej (np. tzw. biodro szpotawe) lub w późniejszym okresie życia do choroby zwanej młodzieńczym złuszczeniem głowy kości udowej, w której jednym z czynników wymienia się przeciążenie związane z nadwagą.Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

lek. med. Alicja Koczwara

specjalista rehabilitacji medycznej

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Oddział Rehabilitacji

Luxmed KrakówOdpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin