Krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego - etiologia, diagnostyka

12.03.2013 12:28
A A A
Witam. Mam pytanie. Mój mąż przebył dwa lata temu operację żylaków odbytu; teraz pojawiły się krwawienia z odbytu. Czy to może być nawrót choroby, czy coś groźniejszego?
Żylaki odbytu mogą nawracać po zabiegu i opisywane krwawienia mogą być tego objawem. Jednak najistotniejsze jest pytanie, czy pacjent miał wykonywane badanie kolonoskopowe. Jeśli nigdy nie było kolonoskopii, należy ją niezwłocznie wykonać, ponieważ każde krwawienie z odbytu wymaga diagnostyki.

Nie można wykluczyć, że poza chorobą hemoroidalną, występują inne patologie w jelicie grubym, które prowadzą do krwawień. Najczęstszą przyczyną krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego są krwawienia z uchyłków jelita grubego. W dalszej kolejności wymienia się angiodysplazje (zmiany naczyniowe), nieswoiste i niedokrwienne zapalenia jelit, infekcje jelitowe, zmiany po radioterapii, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wśród tych przyczyn jako jedną z głównych wymienia się także nowotwory jelita grubego, dlatego tak ważna jest diagnostyka krwawień.

Jeśli już w przeszłości wykonywano kolonoskopię, należy określić jak dawno i czy wykazano zmiany patologiczne, mogące być przyczyną krwawień. Lekarz oceni, czy badanie kolonoskopowe należy powtórzyć, biorąc pod uwagę, m.in. wiek pacjenta i objawy towarzyszące.Pokrewne tematy: www.gastrologia.mp.pl

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka

Specjalista chorób wewnętrznych

Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej

Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w ŁodziOdpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin