Zespół Sjögrena

12.03.2013 12:11
A A A
Witam. Czy możliwe jest występowanie choroby autoimmunologicznej mimo ujemnego wyniku ANA 1 oraz RF (9 przy normie do 14)? Występują u mnie ból i sztywność dłoni, kostek, łydek i szczęki po przebudzeniu oraz zespół suchego oka (test Schirmera wynik 2)? Jak powinna wyglądać dalsza diagnostyka? Z góry dziękuję za odpowiedź.
"Choroba autoimmunologiczna" - to bardzo szerokie pojęcie, które może odnosić się do wielu chorób, nie tylko reumatycznych. W pytaniu znajduje się niewiele informacji i tylko na ich podstawie mogę proponować dalszą diagnostykę.

Występowanie objawów "suchego oka" i równocześnie dolegliwości ze strony stawów wymaga na pierwszym miejscu diagnostyki w kierunku zespołu Sjögrena. Należy ocenić skład morfologiczny krwi (czy nie ma obniżonej liczby krwinek białych), w surowicy krwi oznaczyć stężenie białka ogólnego i jego frakcji (elektroforeza) - białko może wykazać podwyższoną wartość, może także wzrosnąć frakcja gamma-globulin - a następnie oznaczyć "ANA2".

Wśród autoprzeciwciał wykazywanych tym ostatnim badaniem w większości przypadków dochodzi do pojawienia się "markerów" zespołu Sjögrena (przeciwciała przeciw SS-A i SS-B). Wreszcie - zespół Sjögrena może występować jako "pierwotny" lub kojarzyć się z inną chorobą autoimmunologiczną, np. tarczycy. Należy więc przeprowadzić "ogólne" badanie lekarskie!



Pokrewne tematy: www.reumatologia.mp.pl

Odpowiedziała

prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska

Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu



Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.



Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin