Zespół jelita drażliwego (IBS) - leczenie, dieta

06.02.2013 14:36
A A A
Witam, mam pytanie odnośnie mojego brzucha. Zacznę może od tego, że jestem dziewczyną, mam 23 lata i od ok. 2 lat nie potrafię się uporać z uciążliwym bólem brzucha, od 6 miesięcy objawy się nasiliły. Nie potrafię normalnie funkcjonować, oczywiście robiłam badania krwi itd. oraz gastroskopię i kolonoskopię, wyniki były z tego co mówił lekarz w porządku, ale ból ciągle jest. Diagnoza: nadwrażliwe jelito, ale czy ta choroba ma tak ostre objawy?
Boli mnie cała jama brzuszna, ciężko określić, w którym dokładnie miejscu, ból promieniuje na prawą stronę pleców, mam problem z oddawaniem stolca. Przemiennie biegunki i zaparcia, brzuch jest obolały, tak jakby spuchnięty, ciągle twardy uciążliwy, jestem generalnie osobą szczupłą mam 170 cm wzrostu i ważę 59 kg, uprawiam sport, mam stałą pracę, troszkę stresującą. Przyczyny ginekologiczne też odpadają, robiłam badania na zmiany nowotworowe jajników i też jest ok, jestem pod stałą kontrolą ginekologa. Nie mam pojęcia, gdzie jeszcze szukać pomocy. A stan ten wyklucza moje normalne funkcjonowanie, jestem ciągle zmęczona i zła, że ten ból jest tak uciążliwy. Bardzo proszę o wskazówki, gdzie jeszcze mogę szukać pomocy, dodam jeszcze, że badania USG też ok. Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam Justyna.

Zespół jelita drażliwego (Irritable Bowel Syndrome, IBS) jest zaburzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego. Przyczyną choroby jest nieprawidłowe funkcjonowanie motoryki przewodu pokarmowego i stopnia odczuwania bólu. W IBS nie ma zmian organicznych czy biochemicznych. W mechanizmie powstawania IBS opisywana jest nadwrażliwość zakończeń nerwowych znajdujących się w obrębie przewodu pokarmowego.

Zespół jelita drażliwego dotyka ok. 20% populacji, głównie osoby w 4.-5. dekadzie życia, IBS jest chorobą typowo kobiecą.

Zespół jelita drażliwego rozpoznaje się na podstawie typowego wywiadu (kryteriów rozpoznania) i wykluczeniu chorób o podłożu organicznym. Objawy obejmują zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki i/lub zaparcia), bóle brzucha, zmniejszenie dolegliwości po oddaniu stolca. Zespół jelita drażliwego możemy podzielić w zależności od dominującego objawu na postać

- biegunkową,

- zaparciową,

- mieszaną.

IBS ma charakter przewlekły, objawy mogą nawracać. Mimo że choroba ta nie wpływa na długość życia, to na pewno pogarsza jego jakość.

Leczenie zespołu jelita drażliwego obejmuje postępowanie farmakologiczne (leki rozkurczowe, leki wpływające na perystaltykę czy leki przeciw wzdęciom, w niektórych przypadkach leki przeciwdepresyjne) oraz niefarmakologiczne (odpowiednia dieta). Leczenie farmakologiczne nie jest łatwe, gdyż nie zawsze uzyskuje się oczekiwane efekty.

Postępowanie niefarmakologiczne to poza dietą także odpowiednie techniki relaksacyjne, u niektórych osób pomocna okazuje się pomoc psychologiczna.

Dieta w zespole jelita drażliwego zależy od postaci IBS, ale wspólne cechy to regularność posiłków, małe porcje, unikanie pośpiechu podczas jedzenia. Wskazane jest wykluczenie potraw ciężkostrawnych, pikantnych, smażonych, tłustych mięs i wędlin, tłustego nabiału, mocnej kawy i herbaty, alkoholi, produktów czekoladowych, słodyczy z masami.

W okresie zaparć należy unikać ryżu, bananów, białego pieczywa. W diecie powinny znajdować się produkty wysokobłonnikowe jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, muesli, warzywa, owoce oraz słaba kawa, herbata.

W przypadku biegunek należy ograniczyć produkty bogate w błonnik na rzecz jasnego pieczywa, bananów, gotowanych owoców.

Często do optymalnej diety dochodzi się metodą prób i błędów, pomocne może być także poradnictwo dietetyczne.

Nie mając możliwości zebrania pełnego wywiadu lekarskiego, zbadania oraz pełnej oceny wyników dotychczasowych badań nie bardzo można zaocznie pokierować diagnostyką czy leczeniem.

Wskazane byłoby ustalenie dalszego postępowania wraz z lekarzem dotychczas prowadzącym (lekarzem internistą, lekarzem rodzinnym) lub z lekarzem gastroenterologiem.Pokrewne tematy: www.gastrologia.mp.pl

Odpowiedziała

lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś

Oddział Kliniczny Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Piśmiennictwo:

Konturek S. (red.): Gastroenterologia i hepatologia kliniczna. PZWL, Warszawa 2006

materiały edukacyjne dla pacjentów

Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne t. I. Medycyna Praktyczna, Kraków 2007
Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin