Leczenie kamicy moczowodowej u mężczyzny

.
04.12.2012 15:40
A A A
Czy usuwanie kamienia z moczowodu u mężczyzn odbywa się tego samego dnia po stawieniu się do szpitala, czy następnego i jak długo zostaje pacjent w szpitalu po takim zabiegu?
Leczenie kamicy moczowodowej zwykle polega na wykonaniu ureterorenoskopii (tzw. URS), niekiedy w połączeniu z kruszeniem kamienia, który utknął w moczowodzie (tzw. URSL, czyli litotrypsja w trakcie ureterorenoskopii).

Zabieg wykonuje się z wykorzystaniem ureterorenoskopu, który pozwala oglądać wnętrze dróg moczowych przez wziernik lub na ekranie monitora. Ureterorenoskop ma kształt cienkiej rurki, którą wprowadza się przez cewkę moczową do pęcherza, a następnie do moczowodu. Po uwidocznieniu kamienia znajdującego się w moczowodzie może on zostać wyjęty w całości lub skruszony na drobniejsze fragmenty, najczęściej z użyciem promieni lasera. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejsc owym. Typowo zabieg trwa krócej niż godzinę (najczęściej kilkanaście minut). Po zabiegu zwykle pozostawia się na krótko w pęcherzu cewnik (niekiedy również zachodzi konieczność pozostawienia na parę dni cieńszego cewnika w moczowodzie, aby zapewnić swobodny odpływ moczu z nerki w okresie koniecznym do wygojenia się błony śluzowej i moczowodu).

URSL można wykonać jako procedurę jednodniowa, jednak często wykonuje się ją na drugi dzień po przyjęciu na oddział i konieczne może być pozostanie na oddziale przez parę dni po zabiegu.

Pokrewne tematy: www.nefrologia.mp.pl

Odpowiedział

dr n. med. Robert Drabczyk

specjalista chorób wewnętrznych

nefrolog

Oddział Nefrologii i Stacja Dializ

Szpital Wojewódzki, Bielsko-BiałaPiśmiennictwo:

Bar K. (red.): Oksfordzki podręcznik urologii. Wydanie I. Lublin 2011Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin