Leczenie kamicy moczowodowej zwykle polega na wykonaniu ureterorenoskopii (tzw. URS), niekiedy w połączeniu z kruszeniem kamienia, który utknął w moczowodzie (tzw. URSL, czyli litotrypsja w trakcie ureterorenoskopii).
Zabieg wykonuje się z wykorzystaniem ureterorenoskopu, który pozwala oglądać wnętrze dróg moczowych przez wziernik lub na ekranie monitora. Ureterorenoskop ma kształt cienkiej rurki, którą wprowadza się przez cewkę moczową do pęcherza, a następnie do moczowodu. Po uwidocznieniu kamienia znajdującego się w moczowodzie może on zostać wyjęty w całości lub skruszony na drobniejsze fragmenty, najczęściej z użyciem promieni lasera. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejsc owym. Typowo zabieg trwa krócej niż godzinę (najczęściej kilkanaście minut). Po zabiegu zwykle pozostawia się na krótko w pęcherzu cewnik (niekiedy również zachodzi konieczność pozostawienia na parę dni cieńszego cewnika w moczowodzie, aby zapewnić swobodny odpływ moczu z nerki w okresie koniecznym do wygojenia się błony śluzowej i moczowodu).
URSL można wykonać jako procedurę jednodniowa, jednak często wykonuje się ją na drugi dzień po przyjęciu na oddział i konieczne może być pozostanie na oddziale przez parę dni po zabiegu.
Pokrewne tematy: www.nefrologia.mp.pl
Odpowiedział
dr n. med. Robert Drabczyk
specjalista chorób wewnętrznych
nefrolog
Oddział Nefrologii i Stacja Dializ
Szpital Wojewódzki, Bielsko-Biała
Piśmiennictwo:
Bar K. (red.): Oksfordzki podręcznik urologii. Wydanie I. Lublin 2011
Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.
Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin
>