Toksoplazmoza u matek karmiących piersią

.
04.12.2012 15:37
A A A
Witam serdecznie, o toksoplazmozie dużo się mówi w kontekście kobiet w ciąży, a co z matkami karmiącymi? Jeśli toksoplazmoza jest groźna dla maluszka w brzuchu mamy nawet w 9. miesiącu ciąży, to co z niemowlętami? Jaki wpływ na rozwój niemowlęcia ma ewentualne zakażenie matki karmiącej je piersią? Bada się kobiety ciężarne, ale nie ma takiego nacisku ze strony lekarzy pediatrów, gdy mama karmi maleństwo. Proszę o odpowiedź.
Tak, można karmić piersią. Wśród zdrowych kobiet, przekazanie zakażenia toksoplazmozą przez karmienie piersią jest nieprawdopodobne. Opisywano przypadki zarażenia Toxoplasma gondii niemowląt, związane z karmieniem niepasteryzowanym mlekiem kozim, brak jest natomiast doniesień dokumentujących transmisję Toxoplasma gondii przez mleko ludzkie.

Można by teoretyzować, że kobiety karmiące, które mają popękane i krwawiące sutki lub zapalenie piersi w okresie jednego do dwóch tygodni bezpośrednio po ostrej infekcji toksoplazmozowej (gdy drobnoustrój jest nadal obecny we krwi), mogłyby zarazić dziecko w czasie karmienia piersią, ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Kobiety z ciężkimi zaburzeniami odporności mogą mieć drobnoustroje obecne we krwi przez dłuższy czas.

Ponadto zdrowe niemowlęta i małe dzieci zakażone toksoplazmozą po urodzeniu, co zdarza się rzadko, chorują zdecydowanie łagodniej niż przy zakażeniu wrodzonym. Jeżeli jest Pani zdrowa, to proszę się nie martwić teoretycznymi zagrożeniami.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar

Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych

Akademia Medyczna we WrocławiuPiśmiennictwo:

CDC Breastfeeding Toxoplasmosis

NHS Toxoplasmosis - Causes

Toxoplasmosis and Pregnancy
Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin