Zapalenie cewki moczowej lub pęcherza moczowego u mężczyzn

.
04.12.2012 15:30
A A A
Od ponad roku choruję na zapalenie cewki moczowej. Potwierdziła to cystoskopia, a badania bakteriologiczne wykazują coraz to nowe szczepy bakterii, które zmieniają się po kolejnych kuracjach antybiotykami. Przyjmowałem takie antybiotyki, jak Levoxa, Cipronex, Augmentin, Amotaks, a także Furaginę oraz Urosept oraz Żuravit. Nic nie pomaga. Mój urolog rozkłada ręce. Objawy to częstomocz, swędzenie, pieczenie, nieprzyjemne, drażniące uczucie. Czy leki antydepresyjne mogą sprzyjać namnażaniu bakterii? Gdzie szukać pomocy? Jak się z tego wyleczyć?
Przyczyną opisanych w pytaniu dolegliwości może być zapalenie cewki moczowej lub pęcherza moczowego. Obydwa stany u tej samej osoby mogą występować jednocześnie lub w różnym czasie.

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzny zwykle jest spowodowane zakażeniem i należy do zespołu chorób przenoszonych drogą płciową. Wyróżnia się zapalenie cewki moczowej: rzeżączkowe (wywołane przez dwoinkę rzeżączki) i, częstsze, nierzeżączkowe (wywołane przez chlamydie, mikoplazmy, rzęsistka pochwowego lub bakterie inne niż dwoinka rzeżączki). Objawy występują po upływie 4-14 dni od kontaktu z zakażonym partnerem. Ból: ból podczas oddawania moczu zlokalizowany w dalszym odcinku cewki moczowej, najsilniejszy rano; Między mikcjami występuje swędzenie zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Może występować częstomocz i naglące parcie na mocz, jeśli współistnieje zapalenie pęcherza moczowego lub gruczołu krokowego. Obserwuje się ropny wyciek z cewki, niekiedy podbarwiony krwią. Ze względu na praktyczne trudności w określeniu rodzaju drobnoustroju, który wywołał zakażenie, zwykle stosuje się leczenie empiryczne azytromycyną (jednorazowo 2,0 gramy) lub ofloksacyną (200 mg dwa razy na dobę przez 7 dni). W przypadku choroby szerzącej się drogą kontaktów seksualnych konieczne jest również leczenie partnera.

Utrzymujące się lub nawracające dolegliwości dysuryczne stanowią niekiedy bardzo trudny problem diagnostyczny i leczniczy. Poza zakażeniami spowodowanymi różnymi drobnoustrojami przyczyną może być niebakteryjne zapalenie pęcherza moczowego, czynniki alergiczne oraz emocjonalne. W takich sytuacjach, jak opisana w pytaniu zawsze warto zasięgnąć opinii innego lekarza (w tym przypadku urologa), który ponownie oceni dotychczasowy przebieg choroby i leczenia oraz wyniki wykonanych dotychczas badań.

Pokrewne tematy: www.nefrologia.mp.pl

Odpowiedział

dr n. med. Robert Drabczyk

specjalista chorób wewnętrznych

nefrolog

Oddział Nefrologii i Stacja Dializ

Szpital Wojewódzki, Bielsko-BiałaPiśmiennictwo:

Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne. Wydanie III. Kraków 2011Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin