Gorączka trzydniowa - czy to powód do niepokoju?

.
04.12.2012 15:27
A A A
Czy tzw. gorączka trzydniowa to powód do niepokoju? Ile razy dziecko może na to chorować? Czy trzeba mu zrobić jakieś badania?
Gorączka trzydniowa zwana też rumieniem nagłym lub chorobą szóstą (ang. roseola infantum exanthem subitum) jest bardzo częstą chorobą zakaźną małych dzieci. Jej przyczyną jest zakażenie wirusowe, najczęściej ludzkim wirusem HHV6 (Human Herpesvirus 6) z rodziny wirusów opryszczki. Rzadziej podobne objawy mogą dać inne wirusy, dlatego zdarza się że u jednego dziecka 2-3 razy rozpoznaje się gorączkę trzydniową. Uważa się, że aż połowa wszystkich przypadków chorób gorączkowych u niemowląt jest spowodowana zakażeniem HHV-6, więc jest to jeden z najczęstszych problemów spotykanych u niemowląt.

Zakażenie HHV-6 można by potwierdzić przez wykonanie badań serologicznych z krwi, ale niestety odpowiednie testy diagnostyczne są trudno dostępne. W praktyce wszystkie dzieci chorują na gorączkę trzydniową, choroba zwykle przebiega łagodnie i nie daje powikłań, dlatego, jeżeli stan dziecka jest dobry nie ma powodu by wykonywać jakiekolwiek badania. W razie wątpliwości co do rozpoznania w arto wykonać badania ogólne moczu (zakażenie dróg moczowych może manifestować się gorączką bez innych objawów) i podstawowe badania krwi.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar

Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych

Akademia Medyczna we WrocławiuPiśmiennictwo:

CDC Human Herpesvirus 6: An Emerging Pathogen

EBSCO Health Library. Roseola (Exanthem Subitum; Roseola Infantum)

KidsHealth Roseola

Mayo Clinic Roseola

Patient UK. Roseola

Stoeckle MY. The spectrum of human herpesvirus 6 infection: from roseola infantum to adult disease. "Annual Review of Medicine". 51, s. 423-30, 2000. doi: 10.1146/annurev.med.51.1.423

Wikipedia Rumień nagły.
Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin