Czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa można wyleczyć?

*
01.07.2012 18:53
A A A
Czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa można wyleczyć? Czy przysługuje przy tej chorobie renta socjalna?
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) jest to przewlekły, przeważnie postępujący proces zapalny obejmujący stawy krzyżowo-biodrowe, drobne stawy kręgosłupa, pierścienie włókniste i więzadła kręgosłupa, który może prowadzić do ich stopniowego usztywnienia. Jeżeli zmiany zapalne dotyczą tylko kręgosłupa, mówimy o "osiowej" postaci choroby. W przypadkach, gdy równocześnie dochodzi do zapalenia w stawach kończyn rozpoznajemy postać "obwodową".

Dotychczas nie ma możliwości, aby chorego na ZZSK wyleczyć - nie znamy przyczyny choroby, a nasze postępowanie polega na walce z zapaleniem i zapobieganiu sztywnieniu tkanek kręgosłupa. W ten sposób zmniejsza się dolegliwości bólowe i hamuje postęp choroby.

Podstawą leczenia w przebiegu ZZSK jest ruch ("kinezyterapia"). Odpowiednie ćwiczenia, które powinien wskazać fizjoterapeuta należy wykonywać przez całe życie, dostosowując ich rodzaj do etapu choroby. Korzystne jest przyłączenie się do grupy chorych na ZZSK - wspólne pokonywanie choroby zawsze mobilizuje. Niezwykle przydatne jest także coroczne leczenie uzdrowiskowe (Inowrocław, Ciechocinek i inne).

Ważne, aby dostosować tryb życia do objawów choroby (spanie na równym, twardym materacu z niewielką poduszką pod głową, odpowiednie warunki pracy).

Leczenie farmakologiczne dostosowuje się do postaci choroby - z reguły są to tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne, w postaci obwodowej podaje się także leki "modyfikujące proces chorobowy". Właściwe preparaty muszą być dobrane przez reumatologa.

U chorych z dużą aktywnością zapalenia w przebiegu ZZSK stosuje się obecnie także leki "biologiczne" objęte specjalnymi programami w specjalistycznych ośrodkach. Jak dotąd - nie udaje się jednak pod ich wpływem hamować procesu sztywnienia kręgosłupa, pomimo, że wywierają one działanie przeciwzapalne (zmniejszają dolegliwości bólowe).

Jak zaznaczyłam na początku - ZZSK może doprowadzić do usztywnienia tkanek kręgosłupa. Jak szybko i w jakim stopniu to nastąpi w danym przypadku nie można przewidzieć. Opisane metody leczenia (ruch!) powinny hamować ten proces. Ograniczenie sprawności ruchowej może być nieznaczne, może także prowadzić do kalectwa.

"Renta socjalna" nie jest zależna od rozpoznania choroby. Natomiast świadczenia z ubezpieczenia społecznego z tytułu następstw choroby przyznawane są przez komisje lekarskie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pokrewne tematy: www.reumatologia.mp.pl

Odpowiedziała

prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska

Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii

Katedra i Klinika Reumatologiczno-Rehabilitacyjna i Chorób Wewnętrznych w Poznaniu

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin