Jak rozpoznać ból trzustki i nerki?

*
17.09.2012 12:37
A A A
Jak rozpoznać ból trzustki i nerki? W Święta Wielkanocne zaczął się mój problem, a mianowicie, zaczęło mnie boleć w lewym boku, ból był tępy nasilał się przy pochylaniu i chodzeniu i czułam go też z tyłu, a nic nie czułam, jak np. leżałam. Byłam u lekarza, który stwierdził że mam zapalenie dróg moczowych i dostałam tabletki na 3 dni i po tym przeszło. Niedawno znów zaczęło mnie boleć i już sama nie wiem czy to nerki, czy trzustka? Jak rozpoznać ból nerki i trzustki, czym się różni?
Typowy ból pochodzący od trzustki zlokalizowany jest w górnej części brzucha i opasuje tułów, czasem promieniuje do lewej łopatki. Bólowi mogą towarzyszyć także inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Podręcznikowo ból pochodzący z układu moczowego może dawać ból o różnym nasileniu w okolicy lędźwiowej, może promieniować do pachwiny i często związany jest z trudnościami podczas oddawania moczu (ból, pieczenie, częste oddawanie moczu w małej ilości).

Należy pamiętać, że diagnozę, czyli rozpoznanie stawiamy na podstawie wywiadu (dolegliwości zgłaszanych przez Pacjenta) i odchyleń w badaniu fizykalnym oraz wykonywanych w razie potrzeby badań dodatkowych (laboratoryjnych, obrazowych itp.). Trudno na podstawie wyżej opisanych dolegliwości kategorycznie stwierdzić z jakiego powodu pojawił się ból. Ale choroby nie zawsze muszą przebiegać zgodnie z podręcznikowym opisem.

Proszę zaufać swojemu lekarzowi, widocznie na podstawie wywiadu i badania fizykalnego były podstawy do rozpoznania infekcji w układzie moczowym, które mogą nawracać i tak mogło się zdarzyć i w tym wypadku. Konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym.

Pokrewne tematy: www.gastrologia.mp.pl, www.nefrologia.mp.pl

Odpowiedziała

lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś

Oddział Kliniczny Kliniki Gastroenterologii

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Piśmiennictwo:

Dubiel J.: Propedeutyka chorób wewnętrznych. Część druga?, Kraków 1990

Szczeklik A. (red): Choroby wewnętrzne t. I. Wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2007

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin