Drogi żółciowe - badanie

*
03.07.2012 13:45
A A A
Drogi żółciowe - badanie. Jestem po usunięciu woreczka i nadal mam częste bóle, takie same jak przed jego usunięciem. Lekarz przyjął mnie na oddział gastroenterologiczny i chce zrobić zabieg, jak gastroskopia, chce sprawdzić cały przewód aż do dwunastnicy? Jaki to zabieg, na czym polega? Czy nie boli, bo boję się bólu. Jak długo będę w szpitalu?
Badanie, o którym mowa powyżej, to prawdopodobnie cholangiopankreatografia wsteczna, czyli badanie, podczas którego ocenia się m.in. drogi żółciowe.

Przypuszczam, że usunięcie pęcherzyka żółciowego było spowodowane kamicą pęcherzykową i z tego powodu istnieje ryzyko rozwoju kamicy w drogach żółciowych.

Złogi czy zwężenia w drogach żółciowych można uwidocznić w różnych badaniach, ale cholangiopankreatografia wsteczna pozwala także na usunięcie drobnych złogów czy zaprotezowanie dróg żółciowych w przypadku przeszkody (np. zwężenia). W trakcie tego badania wprowadzany jest endoskop oraz podawany jest do dróg żółciowych kontrast, po podaniu kontrastu wykonywane są zdjęcia rentgenowskie.

Badanie to wykonuje się na czczo, najczęściej na bloku operacyjnym lub w specjalnej pracowni endoskopowej. Badanie na pewno jest trochę nieprzyjemne, ale w trakcie jego trwania podawane są leki przeciwbólowe, uspokajające - pacjent najczęściej albo podsypia w trakcie badania lub jest uśpiony.

Czas trwania samego badania jest różny i zależy od wielu czynników, jak np. zmiany zdiagnozowane w obrębie dróg żółciowych, anatomii.

Trudno wyrokować o czasie hospitalizacji, zależy ona od objawów, odchyleń w badaniach laboratoryjnych czy obrazowych. Warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym na temat planu diagnostycznego i leczniczego.

Pokrewne tematy: www.gastrologia.mp.pl

Odpowiedziała

lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś

Oddział Kliniczny Kliniki Gastroenterologii, Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Piśmiennictwo:

Hamada T.: Podręcznik gastroenterologii. Wyd. Czelej, Lublin 2006.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin