Oczyszczanie po kolonoskopii

*
03.07.2012 13:45
A A A
Oczyszczanie po kolonoskopii. Miałam kolonoskopię; badanie - wynik ok., ale podczas oczyszczania zamiast czystej wody żółtej w końcowej fazie, w sedesie widoczne były ciemne fusy od kawy - tak miałam na końcu 4 razy, to było widoczne bardzo. Mnie to niepokoi. Co to może być? Proszę o odpowiedź
Kolonoskopia jest nieodzownym badaniem służącym do diagnostyki chorób jelita grubego oraz końcowego odcinka jelita cienkiego. Wynik konfrontuje się z objawami, odchyleniami w badaniu fizykalnym czy innych badaniach dodatkowych.

Badanie to wykonuje się po oczyszczeniu jelita grubego z kału, do tego celu stosuje się środki przeczyszczające same bądź razem z hegarami (lewatywami).

Kał składa się niestrawionych resztek pokarmowych, bakterii, złuszczonych nabłonków ściany przewodu pokarmowego, wody, barwników żółciowych. Kolor kału jest pochodną proporcji ww. składowych i zależy także od czasu zalegania w jelitach.

Opis sugeruje płynny stolec prawdopodobnie z resztkami pokarmowymi, nie zawsze pacjenci w trakcie przygotowania obserwują żółtawą czy czystą "wodę", tym bardziej że w kolonoskopii nie zaobserwowano patologii (podczas tego badania często obserwuje się kał pokrywający ściany jelita grubego).

Pokrewne tematy: www.gastrologia.mp.pl

Odpowiedziała

lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś

Oddział Kliniczny Kliniki Gastroenterologii, Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin