Przeciwwskazania do szczepień ochronnych

*
02.07.2012 17:33
A A A
Przeciwwskazania do szczepień ochronnych. Moje dziecko powinno być zaszczepione w najbliższym czasie, mam jednak wątpliwości, czy powinnam się na to zgodzić. Po szczepieniu BCG konieczne było cięcie. Dziecko jest pod opieką chirurga, rana jest otwarta, niewielka ilość ropy sączy się pod lewą pachą. Minęło już około 4 miesiące. Nikt w Kielcach nie umie mi wytłumaczyć, gdzie powinnam się udać z dzieckiem. W przychodni nalegają na szczepienie. Nie wiem jednak, kto powinien o tym decydować? Czy lekarz rodzinny jest uprawniony do takiej decyzji? Czy na pewno jest to bezpieczne? Co mam zrobić?
Jeżeli dobrze zrozumiałem pytanie, to niepokoi Państwa niepożądany odczyn poszczepienny, który wystąpił po szczepieniu BCG. Doszło do zropienia okolicznego węzła chłonnego, który został nacięty przez chirurga.

Co wiadomo o powikłaniach szczepienia BCG? Przy prawidłowej technice szczepienia powikłania są rzadkie, występują z częstością 0,5-1,0 na 1000 przypadków, ale się zdarzają. Bardzo poważne powikłania - jak rozsiew prątków szczepionkowych - zdarzają się wyjątkowo rzadko - z częstością około 1 na 1 milion. Miejscowy odczyn węzłowy i zropienie węzła stanowi około 3 zgłaszanych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) po BCG. Jeżeli trzeba, wykonuje się drenaż węzła, ewentualnie podaje się leki przeciwgruźlicze (izoniazyd, ryfampicyna). W razie wątpliwości proponuję kontakt z najbliższą poradnią szczepień (choć formalnie zostały zlikwidowane, jednak funkcjonują - np. w Krakowie czynna jest poradnia prowadzona przez dr H. Czajkę w Szpitalu św. Ludwika; patrz załączona lista poradni), gdzie doradzą Państwu, co zrobić. Niepożądany odczyn poszczepienny po BCG nie stanowi przeciwwskazania do innych szczepień, które należy dla dobra dziecka kontynuować bez niepotrzebnej zwłoki (patrz załączona tabelka przeciwwskazań).

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedział

dr med. Ernest Kuchar

Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych

Akademia Medyczna we Wrocławiu

Piśmiennictwo:

Grange J.M.: Complications of bacille Calmette-Guérin (BCG) vaccination and immunotherapy and their management. Communicable Disease And Public Health 1998, 1, 84?87

http://www.hpa.org.uk/cdph/issues/CDPHVol1/no2/bcg.pdf

Program Szczepień Ochronnych na 2012 rok

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010r. w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania (Dz. U. z 2010r. Nr 254, poz. 1711).

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin