• Jest praca, nie ma zawodowców

  Wolnych miejsc pracy dla absolwentów szkół zawodowych jest nawet dziesięciokrotnie więcej niż kandydatów. Obsadzenie tych wakatów jest jednym z największych wyzwań polskiej gospodarki.

 • Najpierw zawód, potem dyplom

  Jeśli chcemy, by nasza gospodarka była innowacyjna i nowoczesna, musimy zmienić myślenie o szkołach zawodowych. Ich absolwenci są potrzebni znacznie bardziej niż ci z dyplomem uczelni.

 • Firmy muszą wspierać szkoły

  Szkoły same nie udźwigną kosztów kształcenia zawodowego. Lekiem na całe zło nie są też środki unijne. Co więc musi się stać, aby taki rodzaj kształcenia naprawdę odpowiadał na potrzeby krajowej gospodarki?

 • Szkoła biednych mistrzów

  Nauczyciele przedmiotów zawodowych potrzebują podwyżki, a ich zawodowi trzeba przywrócić prestiż. W przeciwnym razie nie będzie komu uczyć młodych fachowców.

 • Od ucznia do fachowca

  Centra kształcenia praktycznego pozwalają młodym szybko poznać tajniki zawodu, a pracodawcom łatwo włączyć się w szkolenie zawodowców. Tak wygląda przyszłość szkolnictwa technicznego?

 • Firmy potrzebne szkołom

  Proponowana przez rząd reforma szkolnictwa ma ułatwić współpracę szkół zawodowych i pracodawców. Od kwartału jednak rząd nie umie podać szczegółów.

 • W oficjalne dane o bezrobociu nie wierzą nawet szefowie urzędów pracy

  Nie ma już w Polsce województwa, w którym realne bezrobocie byłoby dwucyfrowe. Pracodawcy muszą więc podbijać oferty, by zdobyć pracowników.

 • Jaka przyszłość "zawodowców"

  Młodzi już wybierają zawodówki i technika chętniej niż licea. Ale wiele jest jeszcze do zrobienia, byśmy kształcili "zawodowców" tak sprawnie jak Niemcy czy Austriacy.

 • Zawody bez płci

  Stereotypowy podział na zawody "męskie" i "kobiece" stawia absolwentki szkół zawodowych w gorszej sytuacji na rynku pracy. O tym, jak poprawić ich sytuację, rozmawiamy z Kingą Lohmann.

 • Szminka na budowie, czyli kobiety w męskim świecie

  Na szkolnictwo zawodowe decyduje się coraz więcej dziewcząt. - Z fachem w ręku dużo łatwiej jest znaleźć pracę - przekonują. Niektóre imają się nawet najbardziej ?męskich? zawodów.

 • Felieton na piątek. Rura

  Zatkała mi się rura pod zlewem. Świadomy faktu, że użycie wiertarki jest dla mnie abstrakcją, zajrzałem do wujka Google i oczom moim ukazała się superprofesjonalna strona z usługami hydraulicznymi....

 • Męskie zawodówki

  Po szkole zawodowej najłatwiej o pracę w tradycyjnie męskich branżach - przemyśle czy budownictwie. Szkoły kierują więc swoją ofertę głównie do uczniów. Uczennicom zostają profesje, w których o pracę trudniej,...

 • Zawód to nie wszystko

  Fach w ręku pozwala szybko zdobyć nieźle płatną pracę. Ale jeśli absolwenci szkół zawodowych i techników chcą mieć ciekawą karierę, potrzebują czegoś więcej niż tylko mistrzostwa w wyuczonym zawodzie. Na co...

 • Komputer, nie młotek

  Po szkole zawodowej łatwiej o pracę i dobre zarobki. Zmieniła się też sama praca. Mechaników umorusanych po łokcie w smarze zastąpili specjaliści obsługujący komputery

 • Szkoły na szóstkę. Mają coraz lepsze wyposażenie, a co z nauczycielami?

  Wyposażenie pracowni i dobra kadra nauczycielska - na to przede wszystkim zwracają uwagę młodzi ?zawodowcy?, gdy wybierają szkołę. Maszyn jest w zawodówkach i technikach coraz więcej, ale o kadrę coraz...

Projekt: Praca

Gospodarka potrzebuje pracowników z fachem w ręku jak kania dżdżu. Powstają nowe miejsca prayc, ale brakuje odpowiednio wykwalifikowanych młodych Polaków, którzy mogliby je zająć. Brakuje zawodowców.

Uważamy, że warto mieć konkretny zawód i do zdobycia go będziemy namawiać młodych w tej edycji akcji społecznej "Gazety Wyborczej" - "Projekt: Praca".

Projekt: Praca

Gospodarka potrzebuje pracowników z fachem w ręku jak kania dżdżu. Powstają nowe miejsca prayc, ale brakuje odpowiednio wykwalifikowanych młodych Polaków, którzy mogliby je zająć. Brakuje zawodowców.

Uważamy, że warto mieć konkretny zawód i do zdobycia go będziemy namawiać młodych w tej edycji akcji społecznej "Gazety Wyborczej" - "Projekt: Praca".

O PARTNERACH: