Polska Firma Przyszłości. Przedsiębiorca o 500+

Michał Koronowski
02.06.2016 22:00
A A A
Polska Firma Przyszłości

Polska Firma Przyszłości (wyborcza.biz)

W czerwcu poznamy liderów rankingu Polska Firma Przyszłości. Wśród finalistów nie zabrakło reprezentantów Warmii i Mazur. Jak się w tym gronie znalazł Szkłomal z Lubawy?
Finaliście to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które w latach 2012-2014 wykazały się najwyższym przychodem. Zwycięzcy w rankingach produkcji i usług zostaną ogłoszeni na gali, która odbędzie się 23 czerwca w Warszawie. - Firmy MSP stanowią o sile polskiej gospodarki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego mamy ich w kraju niemal 1,8 mln. Zatrudniają 6,2 mln osób i generują ponad połowę przychodów firm niefinansowych w Polsce - mówi Michał Pająk, dyrektor ds. sprzedaży MSP w Banku BGŻ BNP Paribas. - Warto więc wspierać ich rozwój.

Warmia i Mazury meblami stoją

Także na Warmii i Mazurach właśnie takie nieduże firmy są motorem napędowym gospodarki. Na tle innych regionów w kraju wyróżnia je jednak eksportowa różnorodność, bo produkują i wysyłają swoje towary zarówno na Wschód, jak i na Zachód. Największy udział (7,3 proc.) w ogólnej liczbie transakcji ma tutaj wymiana handlowa z Rosją. Następne pod tym względem są Niemcy, Ukraina, Norwegia, Litwa i Francja.

Hitem eksportowym w województwie warmińsko-mazurskim jest - o czym wiadomo od lat - produkcja mebli, która stanowi blisko 15 proc. całej produkcji sprzedawanej za granicę. Jak podkreślają przedsiębiorcy z tej branży, kluczowe dla ich sukcesu było doświadczenie oraz wybór właściwej strategii rozwoju. Przykładem może być Lubawa, która stała się w Warmińsko-Mazurskiem zagłębiem meblarskim. - Firmy takie jak Szkłomal czy Szynaka Meble zrodziły się na kanwie wielkiego przedsiębiorstwa, jakim jest Ikea - mówi Zbigniew Wiśniewski, dyrektor lubawskiego Szkłomalu, zakładu specjalizującego się w obróbce szkła i jego międzynarodowej dystrybucji. - Mieliśmy się na kim wzorować. Przełomowym momentem było wprowadzenie przez Ikeę zasad postępowania i działania o nazwie IWAY. To, co wyróżniało ten system, to brak kompromisów w sprawach bezpieczeństwa i warunków do pracy, troska o środowisko, wysokie wymagania stawiane swoim dostawcom czy działalność zgodna z prawem lokalnym.

Czas na decyzję

Wie, który etap małych firm jest kluczowy dla ich rozwoju. - Gdy mali przedsiębiorcy osiągają pewien pułap rozwoju muszą zdecydować, czy chcą pozostać warsztatami garażowymi, czy pójdą naprzód - mówi Wiśniewski. - Ci, którzy zrozumieli to najszybciej i poszli dalej, jak np. Jan Szynaka [prezes Szynaka Meble - red.], nie rywalizowali z korporacjami pokroju Ikea, ale na początku z nimi współpracowali. W efekcie udało się stworzyć swoistą meblarską minikorporację na Warmii i Mazurach.

Teraz przed podobną decyzją dotyczącą swojej przyszłości jest także firma Szkłomal. - Zastanawiamy się jeszcze, czy iść w kierunku średniego przedsiębiorstwa, czy otworzyć kolejny mały zakład. Mamy już nawet kupioną pod inwestycję ziemię w Kisielicach i Nielbarku - zdradza Zbigniew Wiśniewski. - Dużo jednak zależy od tego, kiedy ponownie zostaną uruchomione fundusze unijne.

Skąd wziąć pracowników? 500+ nie wyjdzie na dobre

Gdy przechodzimy w rozmowie do pytania o największe problemy, diagnozuje je bez problemu. Na Warmii i Mazurach, choć region przoduje w rankingach bezrobocia, wciąż trudno znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Wiele firm często musi na własny koszt szukać ich w odleglejszych miejscowościach, zapewniając im nawet dojazd. - W jednym z urzędów pracy, gdzie zarejestrowanych jest 1,3 tys. osób, na naszą ofertę zatrudnienia nie odpowiedział nikt - przypomina szef Szkłomalu. - Ludzie albo wyjechali na Zachód, albo działają w szarej strefie. Niby w aglomeracji, jaką tworzą Lubawa, Iława i Ostróda, wciąż wiele osób mieszka na terenach popegeerowskich. Ale bogate gminy ich wciąż wspierają. Wprawdzie nie dają bezrobotnym pieniędzy do ręki, ale przekazują deputaty na węgiel czy pomagają opłacić prąd oraz internet. W efekcie tacy ludzie, nawet jeśli podjęliby się pracy, to wyłącznie na czarno, by tych przywilejów nie stracić. Proszę mi wierzyć, że oni nie chcą nawet zatrudnienia na umowę. I tylko na jedną zmianę. Sytuację tę obecny rząd tylko pogorszył, bo wprawdzie programu 500+ nie uważam za zły, ale ktoś najwyraźniej nie przemyślał jednak wszystkich jego konsekwencji.

Trzeba kształcić samemu

Jedynym wyjściem pozostaje często samodzielne kształcenie wyspecjalizowanej kadry albo inwestowanie w to kształcenie. Firma Szkłomal coraz częściej szuka pracowników po technikach, którym następnie dofinansowuje dodatkową naukę, nawet studia. - Dla nas to ogromne koszta - przyznaje Zbigniew Wiśniewski. - Nic dziwnego, że w Polsce wciąż ciężko jest do takiego postępowania przekonać właścicieli firm. Tymczasem można mieć najmocniejszy park maszynowy, ale bez dobrej obsady daleko się nie zajdzie.

Szkłomal zatrudnia obecnie 160 osób i wciąż się rozwija. Wzrost produkcji w stosunku do zeszłego roku wyniósł aż 24 proc. - Najbardziej cieszymy się z tego, że potrafimy produkować szkło meblowe i oświetleniowe o bardzo małych rozmiarach - tłumaczy właściciel. - Przykładowo wszystkie znicze, które ostatnio można było zobaczyć w sieci sklepów Biedronka, były wyprodukowane z naszego szkła. Nie zamierzamy poprzestać na efektownym zdobieniu szkła nadrukiem UV. Teraz naszym celem jest budowa laboratorium, dzięki któremu będziemy mogli produkować i sprzedawać gięte szkło artystyczne czy gięte balustrady. To będzie zupełnie nowy typ produkcji w Polsce.

Więcej o:
Zobacz także
  • Znamy już Polskie Firmy Przyszłości

    Przez trzy miesiące prowadziliśmy akcję Polska Firma Przyszłości. Pokazywaliśmy polski biznes, jego mocne i słabe punkty. Przedstawialiśmy ludzi - liderów mikro: małego i średniego biznesu. W specjalnym Rankingu Polska Firma Przyszłości kapituła konkursu wyłoniła najlepsze mikrofirmy oraz z sektora MSP w kategorii Lider Produkcji oraz Lider Usług. Na gali finałowej, która odbyła się wczoraj, poznaliśmy laureatów ogólnopolskich i zwycięzców regionalnych.

    Poznajcie PEŁNĄ LISTĘ laureatów regionalnych i ogólnopolskich Rankingu.