Filtr kabinowy to element eksploatacyjny pojazdu. Umieszczony jest w przedniej części auta. W zależności od modelu może znajdować się za schowkiem pasażera, w okolicy podszybia albo w pobliżu pedałów kierowcy. Pełni bardzo ważną funkcję, bo chroni przed dostawaniem się do wnętrza samochodu zanieczyszczeń powietrza. A te są niezwykle groźne dla naszego zdrowia.

Smog w samochodzie

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza powoduje negatywne, często nieodwracalne skutki. Pomimo naturalnych barier oraz działania mechanizmów obronnych polegających na samooczyszczaniu się dróg oddechowych i płuc, zdecydowana większość zanieczyszczeń trafia do oskrzeli lub nawet bezpośrednio do pęcherzyków płucnych, stając się niekiedy źródłem infekcji. Z zasysanym do wnętrza auta powietrzem dostają się pozostałości po niezupełnie spalonym paliwie, czyli węglowodory, tlenki azotu, tlenek węgla i cząstki stałe. Spośród tych ostatnich za jedne z bardziej szkodliwych uważa się cząstki PM 2,5, wchodzące w skład smogu. Cząstki stałe 2,5 µm docierają nie tylko do płuc. Są tak małe, że mogą dostać się także do krwi, dlatego stanowią zagrożenie zarówno dla układu oddechowego, jak i układu krążenia. Większe ziarna pyłu mogą powodować stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera 

Uciążliwe objawy

Badania wykazały, że  w kabinach samochodów niewyposażonych w filtr kabinowy zapylenie powietrza może osiągnąć nawet sześciokrotnie wyższe stężenie niż na zewnątrz pojazdu.  Brak filtra stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia, lecz zaniedbywanie tego elementu wyposażenia samochodu może być także niebezpieczne. Zużyty filtr kabinowy daje o sobie znać przykrym zapachem. Ale nie tylko. Może powodować kichanie, łzawienie oczu, a przede wszystkim nasilać objawy alergii i astmy. Alergia nazywana jest już dżumą XXI wieku. Według statystyk na choroby alergiczne cierpi ponad 15 mln Polaków, a od 12 do 16 proc. choruje na astmę. Przebywanie w samochodzie, w którym kumulowane są zanieczyszczenia powietrza, może nasilić katar sienny – jeden z najczęstszych objawów alergii, oraz potęgować kaszel i duszności – objawy charakterystyczne dla astmy.

Regularna wymiana i świadomy wybór

Skutki zużytego filtra mogą powodować dyskomfort i realnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Z prowadzonych badań wynika, że gdy kierowca kicha, a porusza się z prędkością 100 km/h, to podczas kichnięcia przejeżdża około 20 m bez kontroli tego, co dzieje się na drodze. Taka sytuacja stwarza potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego. Dlatego tak ważna jest regularna wymiana filtra kabinowego. Powinno się jej dokonywać co 15 tys. kilometrów lub raz w roku, najlepiej przy serwisowaniu klimatyzacji.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera 

Bardzo ważny jest świadomy wybór filtra. Najlepsze chronią nie tylko przed zanieczyszczeniami powietrza, ale i alergenami i bakteriami. Przed powierzeniem wymiany filtra mechanikowi, warto zapoznać się z ofertą producentów i wybrać najbardziej korzystne dla zdrowia rozwiązania. Kompleksową ochronę zapewnia nowy filtr marki Bosch – FILTER+. Filtr wyposażony jest w cztery warstwy, wykazując działanie antybakteryjne, antysmogowe i antyalergiczne. Warstwa antybakteryjna i antyalergiczna zawiera jony srebra, unieszkodliwiające bakterie, oraz zatrzymuje alergeny. Warstwa węgla aktywowanego pochłania nieprzyjemne zapachy i zatrzymuje szkodliwe gazy. Kolejna, mikrowłóknina, dzięki niezwykle cienkim włóknom zatrzymuje do 99 proc. cząstek zanieczyszczeń, w tym m.in. cząstki stałe PM 2,5, wchodzące w skład smogu. Hamuje też przedostawanie się pyłków i alergenów. Czwarta warstwa to włóknina nośna, która stabilizuje strukturę filtra i zapewnia jego optymalne działanie zarówno latem jak i zimą.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera 

Dzięki skutecznej blokadzie kabiny pasażerskiej przed pyłkami i bakteriami FILTER+ chroni drogi oddechowe kierowcy i pasażerów przed podrażnieniami. Przynosi ulgę alergikom i astmatykom, eliminuje problem „łzawiących oczu”, dokuczliwego kataru i podrażnień krtani. Dodatkowo neutralizuje nieprzyjemne zapachy, zapobiega parowaniu szyb i chroni wentylator klimatyzacji, czyniąc podróż autem zdrowszą i przyjemniejszą.