Nie możesz schudnąć? Gdzie szukać pomocy?

Powiedzmy to sobie szczerze – każdy z nas przynajmniej raz w życiu był na diecie. To mógł być jadłospis znaleziony w internecie, polecony przez znajomego albo ułożony samodzielnie według zasady: jeść mniej. W odchudzaniu nie chodzi jednak o to, aby testować kolejne diety, tylko o wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych, które pomogą walczyć z dodatkowymi kilogramami bezpiecznie i bez efektu jo-jo.

Rozwiązanie wydaje się proste – jeśli chcemy schudnąć raz na zawsze, a przy tym w sposób bezpieczny dla zdrowia, trzeba skorzystać z pomocy dietetyka. Ale czy to jedyny specjalista, który może nam w tym pomóc?

Zaufaj bariatrze i pozwól sobie pomóc

Dlaczego warto wybrać lekarza bariatrę? Zadaniem tego specjalisty będzie nie tylko ustalenie przyczyn otyłości, ale kompleksowe spojrzenie na nasze problemy zdrowotne i ustalenie optymalnej terapii – farmakologicznej, a w przypadku wskazań – leczenia zabiegowego. Bariatra zaleci również konsultację dietetyczną, na której wykonana będzie analiza składu naszego ciała oraz wydane zostaną zalecenia co do sposobu żywienia. Na podstawie wywiadu lekarskiego, badań dodatkowych (badań laboratoryjnych, obrazowych) oraz po uwzględnieniu wieku, płci i stanu zdrowia lekarz bariatra zaproponuje najskuteczniejszy dla nas sposób leczenia otyłości.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Medicover

Nowoczesne zabiegi bariatryczne

Jednym z popularnych sposobów leczenia otyłości jest umieszczenie w żołądku balonu Orbera. Pusty silikonowy balonik lekarz wprowadza przez usta do żołądka. Dopiero wtedy wypełnia go solą fizjologiczną i zostawia na 6 lub 12 miesięcy. Zabieg trwa kilkanaście minut i wykonuje się go w znieczuleniu. Umieszczenie balonu w żołądku pozwala stracić nawet 10-15 kg w ciągu pół roku. Ale musimy wprowadzić zmiany żywieniowe, przestrzegać zaleceń lekarza i dietetyka oraz – co bardzo ważne – wstać z kanapy i polubić aktywność fizyczną.

Na plac boju wkracza chirurg

Chirurgiczne operacje bariatryczne pomogą zapanować nad apetytem i schudnąć nawet kilkadziesiąt kilogramów. W leczeniu najbardziej popularnym zabiegiem staje się tzw. rękawowa resekcja żołądka. Żołądek ma kształt worka. Im bardziej się objadasz, tym bardziej się rozciąga, więc robi się też coraz większy.

Po takim zabiegu żołądek będzie miał kształt banana (właściwie rękawa – stąd też nazwa zabiegu), a jego pojemność zmniejszy się nawet o 70-90%. Zmieści się w nim nie więcej niż 150 ml pokarmu. Kolejny etap, to specjalna dieta – najpierw płynna, potem półpłynna i… rewolucja w stylu życia – mówi profesor Maciej Kielar, chirurg ze Szpitala Medicover wykonujący operacje bariatryczne.