Stres, dieta, choroby tarczycy, choroby jelit, a może COVID-19? Sprawdź, co może być przyczyną wypadania włosów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

1. Stres.

Długotrwały stres wywołuje stan zapalny organizmu. Układ odpornościowy chce sobie z tym poradzić i zaczyna się ciąg reakcji, w wyniku których cierpią m.in. włosy. Stres może zaburzyć proces wzrostu włosa i sprawić, że duża ilość włosów przejdzie w fazę spoczynku w tym samym czasie. Takie włosy będą gotowe do wypadnięcia.

Stres może zahamować rozwój mieszka włosowego i spowodować jego przedwczesne przejście w fazę uśpienia.

2. COVID-19.

Nawet 20 proc. ozdrowieńców dwa, trzy miesiące po przechorowaniu COVID-19 obserwuje u siebie wzmożone wypadanie włosów - wynika z badań. Infekcja jest stresem dla organizmu, oznacza wzmożoną aktywność układu immunologicznego, wszystkie siły są zmobilizowane do walki z wirusem.

Przyczyną wypadania włosów może być każda choroba, której towarzyszyła gorączka. Eksperci mówią wówczas o łysieniu telogenowym. Polega ono na tym, że więcej włosów niż zazwyczaj wchodzi w fazę telogenu, która oznacza spoczynek i wypadanie. To właśnie choroba sprawia, że skraca się cykl życia włosów - nagle więcej jest gotowych do wypadnięcia.

3. Choroby tarczycy.

Duża ilość włosów zostających na szczotce to często pierwszy niepokojący sygnał, jaki zauważają osoby z chorą tarczycą. Nadmierne wypadanie włosów bywa impulsem, by zrobić badania, a te mogą wykazać niedoczynność lub nadczynność tarczycy albo chorobę Hashimoto.

Za mało hormonów tarczycy lub ich nadmiar przekłada się na kondycję mieszków włosowych.

Przy zaburzeniach hormonalnych nieprawidłowo przebiegają procesy biochemiczne, dzięki którym włosy dostają potrzebne im składniki. Słabo odżywione włosy mogą być cieńsze, matowe i wyraźnie przerzedzone.

4. Chore jelita.

Zespół jelita nadwrażliwego albo choroby zapalne jelit sprawiają, że zaburzone jest wchłanianie składników odżywczych. Ponieważ to przewlekłe choroby grożą długotrwałymi niedoborami witamin i minerałów. Osoby z przewlekłymi chorobami jelit cierpią m.in. na anemię, czyli niedobór żelaza. A żelazo jest kluczowe dla zdrowia włosów. Bez niego włosy stają się cienkie, źle odżywione i zaczynają w nadmiarze wypadać.

5. Łupież.

Gdy skórę głowy opanują drożdżaki, naskórek zaczyna się złuszczać w nadmiarze. Suchy łupież, czyli spadające z głowy kawałki skóry, jest prostszy do opanowania.

Gorsza jest jego tłusta, mokra forma, która wiąże się z nadczynnością gruczołów łojowych. Nadmiar sebum na skórze głowy zatyka pory, wywołuje stan zapalny. To osłabia włosy i zaburza ich cykl wzrostu. Nagle więcej włosów jest gotowych do wypadnięcia.

6. Poród.

W czasie ciąży większość kobiet cieszy się dobrym wyglądem swoich włosów. A niedługo po porodzie większość niepokoi się ich nadmiernym wypadaniem. Powodem są zmiany hormonalne - w czasie ciąży poziom estrogenów był wysoki, a w połogu maleje. Wiele - nawet do 60 proc. - włosów może wejść wówczas w fazę telogenową, która oznacza gotowość do wypadnięcia.

Na zdrowiu włosów mogą odbić się także diety eliminacyjne stosowane przez niektóre matki karmiące piersią.

W czasie karmienia piersią kobieta potrzebuje jeszcze więcej składników odżywczych, bo jej organizm dba o nasycenie mleka wszystkim, co służy dziecku.

7. Dieta.

- Włosy są jak rośliny, a skóra głowy jest jak grunt, z którego wyrastają. Jeśli organizm jest zdrowy, dobrze odżywiony i nawodniony, włosy będą rosły mocne i piękne. Brak witamin i minerałów, odchudzanie albo niezdrowa dieta odbiją się na wyglądzie włosów - mówi Kinga Jach-Skrzypczak z przychodni Trichomedic w Poznaniu, która specjalizuje się w diagnostyce obrazowej włosów.

Dla zdrowia włosów ważne są m.in. witaminy z grupy B, w tym B12, którą powinny suplementować osoby niejedzące mięsa. Potrzebujemy też cynku, który wpływa na tworzenie keratyny, czyli głównego budulca włosów. Niedobór magnezu, jodu i żelaza może powodować nadmierne wypadanie włosów. A niedobór witaminy D może prowadzić do stanów zapalnych i zaburzyć cykl wzrostu włosów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  znam osoby które odżywiają się bardzo żle,palą papierosy ,wszystko żle a włosy maja piękne
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  A leki?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  a menopauza?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Mam ósmy: życie w PiSkatalibananie. Włosy nie wypadają, rwiemy sami.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Mnie włosy "załatwiła" tarczyca. Na szczęście jest sporo niezłych leków i da się wspomóc dobrą dietą. Ale pierwsze wrażenie było okropne, bo przez lat wiele miałam świetne włosy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0