Wbrew pozorom zwyrodnienie stawu ramiennego to dość częsty problem. Terapia zależy od zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. Gdy są bardzo zaawansowane, można wykonać endoprotezoplastykę, czyli zastąpić zużyte powierzchnie stawowe implantem. Niestety, w Polsce takie zabiegi nadal wykonuje się stosunkowo rzadko.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zwyrodnienie stawów kojarzy się zwykle z kolanami i biodrami. Okazuje się jednak, że w górnej partii ciała ta choroba również może występować. Oznakami, że dzieje się coś złego, mogą być ból barku, jego osłabienie, sztywność, ograniczenie zakresu ruchów, różnego rodzaju trudności i dolegliwości w sytuacjach, gdy podnosimy ręce nad głowę. Dodajmy, że na pewnym etapie ból barku potrafi być niezwykle dokuczliwy i utrudniać, a nieraz wręcz uniemożliwiać wykonywanie nawet zwykłych codziennych czynności.

Zwyrodnienie stawu barkowego

Jak częstym problemem w Polsce jest zwyrodnienie stawu ramiennego?

– Zmiany zwyrodnieniowe (inaczej artroza) stawu ramiennego to dość powszechny, a jednocześnie niedoceniany problem. Staw ramienny jest trzecim w kolejności (po stawie biodrowym i kolanowych), jeśli chodzi o częstość występowania zmian zwyrodnieniowych. Szacuje się, że 16-20 proc. osób w średnim i starszym wieku ma w badaniach obrazowych (RTG, USG, rezonans magnetyczny) cechy takich zmian. Jeśli już pacjent cierpi na ból barku, to ryzyko, że jest on spowodowany artrozą, wynosi między 5-17 proc. – wyjaśnia dr Tomasz J. Kowalski z Carolina Medical Center.

Staw barkowy. Nie lekceważmy problemu

Dlaczego jest to problem tak często lekceważony?

– Ograniczenie funkcji w obrębie obręczy barkowej jest lepiej tolerowane przez pacjentów w porównaniu np. ze schorzeniami stawu biodrowego. Przyczyna wydaje się prosta – z chorym biodrem trudno jest się poruszać, natomiast z unieruchomioną kończyną górną umiemy zaadaptować się do codziennych aktywności – mówi specjalista.

Jak podkreśla, dodatkowo w Polsce wciąż rozpowszechniony jest pogląd, pochodzący jeszcze z ubiegłego wieku, że „barku się nie leczy, a już na pewno nie operuje". To oczywiście nieprawda, ale wiele osób jest o tym przekonanych: – Stąd dużo pacjentów przewlekle przyjmuje leki przeciwbólowe i „zagryza zęby", nie wiedząc nawet, że są skuteczne metody leczenia zmian zwyrodnieniowych.

Zwyrodnienie stawu barkowego. Terapia dostosowana do etapu

Jakie są dziś możliwości terapii w przypadku tego rodzaju problemów? Czy są powszechnie dostępne? – Metoda leczenia zależy oczywiście od zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. W początkowych stadiach usprawnianie ruchowe czy iniekcje dostawowe – kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego – dają dobre rezultaty. Kolejnym etapem leczenia może być artroskopia stawu – uwolnienie przykurczonej torby stawowej, usunięcie wyrośli kostnych – opowiada dr Tomasz J. Kowalski.

Zaznacza, że zabieg ten jest mało inwazyjny i, co więcej, w wybranych przypadkach może opóźnić konieczność endoprotezoplastyki nawet o kilka lat. Wynika z tego, że im szybciej podejmiemy leczenie, tym lepiej. A jeśli problem jest już jednak na takim etapie, że trzeba podjąć działania bardziej inwazyjne?

Endoprotezoplastyka stawu ramiennego

– Przy bardzo zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych znakomitym rozwiązaniem jest endoprotezoplastyka stawu ramiennego – zastąpienie zużytych powierzchni stawowych implantami. Zabieg ten potrafi znacznie poprawić jakość życia pacjentów. Redukuje dolegliwości bólowe i zwiększa zakres ruchu – zapewnia ortopeda.

Jeśli coś mogłoby niepokoić, to raczej wspomniana dostępność do tego rodzaju zabiegów.

– Mimo że w statystykach NFZ ponad 100 szpitali w Polsce przeprowadza operacje wymiany stawu ramiennego, to w praktyce nie jest łatwo znaleźć chirurga z odpowiednim doświadczeniem w tym zakresie. Na rok 2019, w porównaniu np. z Wielką Brytanią, w Polsce przeprowadzało się rocznie ok. cztery razy mniej tych operacji w przeliczeniu na mieszkańca. Z jednej strony to przykre, a z drugiej świadczy o szerokim polu do rozwoju i poprawy – podsumowuje dr Kowalski.

Dodajmy, że endoprotezoplastyka barku jest dziś na świecie już standardową metodą leczenia zmian zwyrodnieniowych barku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem