Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jurij Kseniuk, specjalista neurochirurg, ordynator Oddziału Chirurgii Kręgosłupa w Carolina Medical CenterJurij Kseniuk, specjalista neurochirurg, ordynator Oddziału Chirurgii Kręgosłupa w Carolina Medical Center 

lek. Jurij Kseniuk
Specjalista neurochirurgii.
W Carolina Medical Center pełni funkcję ordynatora Oddziału Chirurgii Kręgosłupa. Zajmuje się kompleksową diagnostyką i zabiegowym leczeniem patologii kręgosłupa w różnych grupach wiekowych. Główny kierunek działalności to leczenie operacyjne patologii kręgosłupa i obwodowego układu nerwowego, leczenie zespołów bólowych kręgosłupa i miednicy, patologia stawów krzyżowo-biodrowych.

Coraz częściej mamy problemy z kręgosłupem. Na jakie dolegliwości skarżą się pacjenci?

– Schorzenia kręgosłupa są chorobami cywilizacyjnymi. Bóle odcinka szyjnego są na trzecim miejscu na podium wśród najczęściej występujących dolegliwości, zaraz za bólem lędźwi oraz wysokim ciśnieniem krwi*. Jak już mówimy o odcinku szyjnym, to musimy wspomnieć o dyskopatii. To jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. Oznacza patologiczne zmiany występujące w obrębie krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego dyskiem. Pełni on rolę amortyzatora, „poduszeczki", która znajduje się między trzonami kręgów. Krążki w odcinku szyjnym najczęściej ulegają uszkodzeniu, ponieważ są elementami najbardziej ruchomymi i są narażone na duże obciążenia.

Jakie są przyczyny powstawania dyskopatii?

– Nie można jednoznacznie określić, jakie są przyczyny powstawania przepukliny krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa. W dużej mierze zależy to od predyspozycji, codziennych nawyków, a także aktywności sportowej. To schorzenie także o podłożu genetycznym. Przykładowo skłonności do powstania zmian zwyrodnieniowych mają młode kobiety o wysokim wzroście, z długą szyją. Przez ostatnie lata zauważyłem wzrost liczby pacjentów, którym doskwiera ból w odcinku szyjnym kręgosłupa. Dlaczego? Przez ten czas wzrosła aktywność sportowa, co przekłada się na zwiększenie liczby urazów odcinka szyjnego. Nie zapominajmy także o wypadkach komunikacyjnych – na polskich drogach można zaobserwować zwiększony ruch, czego konsekwencją są kolizje. Gwałtowne szarpnięcie powoduje zazwyczaj jedynie ból w odcinku szyjnym kręgosłupa, lecz czasami może też prowadzić do poważnych uszkodzeń

Kolejną grupą pacjentów, którzy zgłaszają się coraz częściej do lekarza z zaawansowanymi patologiami odcinka szyjnego kręgosłupa są osoby w średnim i starszym wieku. Obecnie mamy szeroki dostęp do leków oraz rehabilitacji, przez co odwlekamy wizytę u specjalisty, a problem sam nie znika, tylko się pogłębia. Prawdopodobnie w związku z tym, że żyjemy dłużej, a nasza jakość życia uległa poprawie, starzejąc się, docieramy do bardziej zaawansowanych patologii. A te z kolei wymagają stosowania skomplikowanych procedur operacyjnych.

A jak można pomóc pacjentowi?

Pierwszym krokiem w leczeniu dyskopatii szyjnej jest leczenie zachowawcze. Ból nie zawsze musi oznaczać zaawansowaną chorobę. Może być wynikiem przeciążenia kręgosłupa, którego rezultatem są m.in. mikrouszkodzenia krążka. Tu wystarczająca okazać się może fizjoterapia wsparta leczeniem farmakologicznym. Leczenie zachowawcze zalecane jest w przypadku, gdy nie występuje niedowład grup mięśniowych kończyn oraz nie wykryto cech radiologicznych ucisku na rdzeń.

Aby wybrać odpowiednią metodę leczenia, najważniejsza jest diagnoza, którą zaczynamy od oceny dolegliwości pacjenta i badań obrazowych pozwalających wykryć zmiany i ich rozległość. Zazwyczaj wykonujemy rezonans magnetyczny lub – gdy to jest niemożliwe – tomografię komputerową. Czasami pogłębiamy badania o EMG kończyny górnej oraz RTG czynnościowe.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

W Carolina Medical Center dzięki współpracy specjalistów: diagnostów, ortopedów, neurochirurgów i fizjoterapeutów kompleksowo pomagamy wrócić do zdrowia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta wybieramy optymalne metody leczenia.

Kiedy lekarz decyduje o operacji dyskopatii szyjnej?

– Średnio co dziesiąty pacjent ze stwierdzoną przepukliną krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Głównymi wskazaniami są osłabienie, niedowład siły mięśniowej, brak możliwości podnoszenia do góry ręki, zgięcia i prostowania w stawie łokciowym. Kolejnym argumentem za zabiegiem są bóle odczuwane przez pacjenta bez poprawy po leczeniu zachowawczym oraz zaburzenia równowagi, zawroty głowy, ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego, uniemożliwiające wykonywanie codziennych czynności.

Jeżeli pacjent musi mieć zabieg, to w naszej klinice Carolina Medical Center dysponujemy wiedzą, doświadczeniem i sprzętem, dzięki czemu możemy dobrać możliwie najmniej inwazyjną metodę operacyjną. Dzięki takim metodom, pacjent może wrócić do aktywności w krótszym czasie niż przy zastosowaniu metod klasycznych.

Często bóle kręgosłupa kojarzą się ze stresem. Czy to też jedna z przyczyn?

– Stres wydziela w naszym organizmie hormony, m.in. adrenalinę i kortyzol, które powodują wzmożone napięcia mięśni posturalnych. Odpowiadają one za utrzymanie prawidłowej postawy. O ile krótkotrwały stres jest mobilizujący dla naszego organizmu, to przewlekły przyczynia się do wystąpienia dolegliwości. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie pod wpływem stresu nie rozkurczają się w pełni, przez co przybieramy niekorzystną dla kręgosłupa pozycję. To prowadzi do zaburzenia równowagi między mięśniami i wystąpienia dolegliwości bólowych, zwłaszcza w obrębie odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Równowagę mięśniową można jednak przywrócić, wykonując odpowiednie ćwiczenia lub masaże.

*Główny Urząd Statystyczny. Zdrowie i zachowanie mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowanego Badania Zdrowia (EHIS), 2014 r.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.