Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tempo życia teraz wyraźnie wzrosło. To wywołuje stres i powoduje kilka innych problemów, m.in. z funkcjami poznawczymi. Istnieje metoda ratowania mózgu z tej opresji – terapia światłem.

Sławek Szymański: Czy ja mam skurczony hipokamp?

Joanna Kostrzewska*: Liczne badania pokazują, że pod wpływem silnego stresu nasze hipokampy kurczą się i mogą nawet ulec uszkodzeniu pod wpływem zbyt dużej ilości kortyzolu.

– W hipokampie zachodzą procesy neurogenezy, czyli powstawanie nowych neuronów, a jakość ich połączeń decyduje o naszej pamięci, koncentracji i jakości, szybkości myślenia. Kluczowym białkiem odpowiadającym za budowę i różnicowanie neuronów oraz ich połączenia synaptyczne jest białko BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor). Ten neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego jest jak Święty Graal dla mózgu, dzięki niemu mamy lepszą pamięć i starzejemy się wolniej. Badania pokazują, że osoby wyczerpane stresem, depresją, uzależnieniami czy w kryzysach i chorobach psychicznych oraz neurodegeneracyjnych mają niski poziom białka BDNF. Reasumując – wysokie przebodźcowanie mózgu w dzisiejszym świecie wywołuje stres prowadzący do powstania kortyzolu, który niszczy białko BDNF i kurczy nam hipokampy. Te nie mogą spełniać prawidłowo swoich funkcji w procesach powstawaniu neuronów.

Z nadmiarem bodźców można sobie poradzić, wyjeżdżając np. w Bieszczady, a jeszcze lepiej gdzieś na Alaskę. A jak pomóc swojemu mózgowi, jeśli jednak pozostaniemy w objęciach cywilizacji?

– Z pomocą przychodzi nam owoc 50 lat badań zespołu włoskiego profesora neurologa, chirurga Francesco Ferro Milone. MNEMOSLINE to neurostymulator mózgu światłem SLI, który dzięki działaniu leczniczych lamp LED wprowadza mózg w stan alfa – naturalnej synchronizacji i regeneracji – wykorzystując zasady neurorehabilitacji i synaptycznej plastyczności mózgu. To urządzenie medyczne działa na linii oko-mózg, wykorzystując aspekt stymulacji wizualnej w pracy mózgu. Regeneruje mózg i powoduje naturalny wzrost białka BDNF, które jest niezbędne do wzrostu i różnicowania neuronów. Dlatego MNEMOSLINE i jego sposób „dokarmienia" mózgu światłem jest czynnikiem ochronnym w „przebodźcowanym" świecie i łagodzi niekorzystne stany psychiczne spowodowane najczęściej wyczerpaniem fizycznym naszych organizmów, poprzez doświadczanie permanentnego stresu, lęku czy traum nie tylko pandemii. Wysoki poziom białka BDNF pozwala na tworzenie nowych ścieżek neuronalnych i tworzenie nowych pozytywnych nawyków.

Jak działa terapia światłem? Co dokładnie dzieje się w mózgu i w której jego części?

– Terapia światłem SLI urządzenia medycznego profesora F. Ferro Milone prowadzi do treningu fal mózgowych, synchronizuje i regeneruje mózg oraz stymuluje powstawanie białka BDNF, a także udowodniony badaniami wzrost poziomu melatoniny, produkowanej przez szyszynkę. Ta przerywana stymulacja zaprogramowanego światła SLI, o wzrastającej częstotliwości od 8 do 12 Hz, oddziałuje na komórki siatkówki, które następnie wytwarzają sygnał elektryczny o podobnej częstotliwości. Sygnał ten biegnie dalej przez drogę wzrokową, która dociera bezpośrednio do mózgu pozytywnie zmuszając go do pracy. Dzięki zjawisku rezonansu mózg zaczyna funkcjonować ze zdrową częstotliwością. Warto dodać, że badanie EEG zdrowego mózgu wykazuje częstotliwość roboczą na poziomie 10 Hz, gdy zaczynają się choroby zwyrodnieniowe, zaburzenia pamięci itd. częstotliwość rytmu alfa jest zakłócona i obniża się przykładowo do 8 Hz u osób cierpiących na alzheimera. Dlatego trening fal mózgowych w terapii profesora prowadzi do podniesienia częstotliwości mózgu oraz „dokarmienia" mózgu energią światła poprzez stymulowanie wzrostu poziomu kluczowego dla mózgu biała BDNF i melatoniny. MNEMOSLINE, dzięki wykorzystaniu terapii światłem SLI, prowadzi do naturalnej odnowy całego organizmu na zasadach fotobiomodulacji.

Czy efektywność tej metody jest potwierdzona?

– Badania profesora Ferro Milone to patent oraz 110 publikacji naukowych i 890 cytatów. Urządzenie medyczne to owoc ponad 50 lat pracy profesora i innych wybitnych naukowców. Przez pierwsze lata urządzenie wraz z hełmem EEG było przeznaczone wyłącznie dla lekarzy neurologów, którzy dokonywali spersonalizowanej kalibracji urządzenia dla każdego pacjenta. To właśnie te wnikliwe badania pozwoliły na stworzenie wersji uniwersalnej, z której może dziś korzystać każdy z nas. Urządzenie jest obecnie rekomendowane w gabinetach terapii przez lekarzy i terapeutów. W Polsce korzysta z niego wielu ludzi nauki, sztuki i kultury.

*Joanna Kostrzewska – ekspert terapii światłem MNEMOSLINE, konsultantka Recall Healing, prezes Plazanet RevitaLash Polska, Plaza Medical MNEMOSLINE.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.