Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chodzi o nowy program Narodowego Funduszu Zdrowia „Profilaktyka 40 plus". Realizują go placówki medyczne z całego kraju, są to m.in. laboratoria, szpitale, przychodnie.

– Chodzi o największy zorganizowany dotychczas w Polsce projekt badań profilaktycznych. Jest on kierowany do każdego obywatela naszego kraju, który ukończył 40. rok życia, czyli do ponad połowy mieszkańców Polski – ocenia dr n. med. Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu ds. medycyny laboratoryjnej Diagnostyka Sp. z o.o, jednego z realizatorów programu.

Jak każdy program profilaktyczny, również i ten kierowany jest do osób, które chcą przekonać się, że z ich zdrowiem jest wszystko w porządku. A jeśli badania wykażą jakieś niepokojące zmiany, będą mogły szybko i skutecznie wdrożyć odpowiednie działania.

Wystarczy się zalogować

By móc skorzystać z programu, wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i wypełnić tam ankietę oceniającą stan zdrowia oraz czynniki ryzyka. Potem wygenerowane zostanie e-skierowanie. Jeśli ktoś nie korzysta z komputera, może zadzwonić pod numer infolinii: 22 735 39 53.

Potem należy wybrać któryś z punktów realizujących program, aktualna lista znajduje się na stronie pacjent.gov.pl. Idąc na badania, należy zabrać ze sobą dowód tożsamości oraz kod wygenerowanego skierowania.

Na badanie trzeba przyjść na czczo i przynieść ze sobą próbki kału i moczu. Specjalne pojemniki do pobrania próbek można kupić w każdej aptece.

Są pakiety badań

Badania realizowane są w formie pakietów: wspólnych dla obydwu płci, a także innych dla kobiet, a innych dla mężczyzn. – Wykonane badania i pomiary pozwalają na zidentyfikowanie osób z ryzykiem lub objawami najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, które generują wiele problemów medycznych, ekonomicznych i społecznych – wyjaśnia dr Anyszek.

Są to: cukrzyca; otyłość i zaburzenia lipidowe, prowadzące do rozwoju chorób serca i naczyń; infekcje dróg moczowych, zaburzenia funkcji i niewydolność nerek; uszkodzenie wątroby; niedokrwistości i inne problemy hematologiczne; nadciśnienie tętnicze i zaburzenia rytmu serca; rak jelita grubego i rak prostaty.

Na początek badania laboratoryjne

Na jakie pytania o naszym stanie zdrowia pozwolą odpowiedzieć poszczególne badania? Dzięki badaniu morfologii krwi dowiemy się m.in., czy w organizmie jest aktywny stan zapalny, czy mamy niedokrwistość lub inne nieprawidłowości hematologiczne.

Dzięki badaniu stężenia glukozy dowiemy się, czy nie mamy cukrzycy lub jakie jest ryzyko jej wystąpienia. Stężenie cholesterolu lub badanie lipidogramu z kolei określi, jakie jest ryzyko zachorowania na schorzenia sercowo-naczyniowe. Dowiemy się także, jaki jest stan niektórych narządów: nerek (stężenie kreatyniny), wątroby (enzymy wątrobowe ALAT, AspAT, GGTP). Stężenie kwasu moczowego jest pomocne przy diagnozowaniu chorób sercowo-naczyniowych, które są pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. Badanie krwi jest także ważne przy diagnozowaniu dny moczanowej i ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. W przypadku mężczyzn wykonuje się jeszcze badanie PSA, pomocne przy diagnozowaniu raka prostaty.

Badanie ogólne moczu pozwoli z kolei sprawdzić, czy nie przechodzimy infekcji dróg moczowych, oraz wnioskować o możliwym uszkodzeniu nerek. A badanie krwi utajonej w kale stosuje się jako skrining w kierunku raka jelita grubego.

Oprócz tego wykonane zostaną pomiary masy ciała i wzrostu wraz z wyliczeniem wartości wskaźnika BMI. Zmierzone zostanie także ciśnienie tętnicze krwi i oceniona częstość i miarowość rytmu serca.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.