Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przyznała Margit Kossobudzkiej nagrodę Zdrowe Pióro 2021 w kategorii prasa za materiały dotyczące profilaktyki grypy oraz walki z powikłaniami pogrypowymi.

"Nagroda jest oznaką, iż materiały dotyczące grypy i Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, które Margit przygotowała w sezonie 2020/2021, spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Swoją pracą i zaangażowaniem red. Kossobudzka udowodniła, że temat grypy jest ważny. Promocja profilaktyki grypy i szczepień są najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed tym groźnym wirusem" - napisała w uzasadnieniu kapituła konkursu. 

Rada podkreśla, że za nami wyjątkowy sezon – po raz pierwszy szczepienia przeciw grypie były realizowane w trakcie pandemii COVID-19, borykaliśmy się także z dostępnością szczepionek. Pomimo tych trudności w ubiegłym sezonie przyczyniliśmy się do wzrostu wyszczepialności przeciw grypie, który obecnie wynosi 6,03 proc. 

Na zwiększone zainteresowanie szczepieniami z pewnością wpłynęło rozszerzenie refundacji szczepień. Obecnie jesteśmy w trakcie walki z kolejną falą pandemii COVID-19, ale nie zapominajmy o wirusie grypy, który co roku zbiera żniwa oraz zagraża życiu. Przed nami kolejne wyzwania związane m.in. z realizacją dwóch ważnych akcji szczepień w jednym czasie (COVID-19 i grypa), ograniczoną liczbą personelu medycznego i globalnym deficytem szczepionek.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.