Przed przystąpieniem do kolonoskopii można też poprosić o znieczulenie. Istnieją wskazania medyczne do zastosowania znieczulenia, np. przebyte operacje brzuszne oraz przekonanie pacjenta, że tego potrzebuje
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Badanie kolonoskopowe rutynowo powinno trwać 20 minut. Dużo zależy od wyszkolenia lekarza. Z badań przeprowadzonych u polskich pacjentów wynika, że jako bardzo nieprzyjemną kolonoskopię określa mniej więcej 5 proc. osób. Mocno i średnio bolesną – 15-20 proc. (to głównie osoby, które przebyły operacje brzuszne sprawiające, że w jamie brzusznej pojawiły się zrosty).

Podczas zwykłej kolonoskopii to, co ewentualnie boli, to faza wprowadzania aparatu, gdy się trochę naciąga jelito. Usuwania ewentualnego polipa kompletnie się nie czuje.

Przed przystąpieniem do kolonoskopii można też poprosić o znieczulenie. Istnieją wskazania medyczne do zastosowania znieczulenia, np. przebyte operacje brzuszne oraz przekonanie pacjenta, że tego potrzebuje.

Do badania niezbędne jest bardzo dobre oczyszczenie jelita. Osiąga się to, stosując odpowiedni lek przygotowany i zastosowany zgodnie z instrukcją. Prawidłową reakcją na preparat będą częste wypróżnienia, pod koniec treścią płynną, klarowną, o zabarwieniu żółtym.

W Polsce dostępnych jest kilka preparatów służących do oczyszczenia jelita. W Programie Badań Przesiewowych rutynowo wykorzystuje się preparat glikolu polietylenowego.

Jak podaje Narodowy Instytut Onkologii Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, osoby z chorobami wymagającymi regularnego przyjmowania leków, jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka, w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku, popijając ją niewielką ilością wody.

Jeśli badanie zostanie wykonane w znieczuleniu ogólnym, pacjent zostaje na krótkiej obserwacji, następnie może się udać do domu pod opieką osoby dorosłej. Przez 12 godzin po zabiegu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i spożywać alkoholu.

Kto powinien się badać

Imienne zaproszenia na bezpłatną profilaktyczną kolonoskopię w ramach profilaktycznego Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego wysyłane są do osób w wieku 55-64 lata. Zaproszenie jest imienne i nie może być przekazane innej osobie. Zawiera proponowaną datę badania, ale zawsze istnieje możliwość zmiany terminu.

Można także przyjść na badanie w ramach programu oportunistycznego, który kierowany jest do dwóch grup.

Pierwsza grupa to osoby w wieku 50-65 lat bez ewidentnych objawów raka jelita grubego. Mogą pobrać ze strony www.pbp.org.pl ankietę/skierowanie na bezpłatne badanie. Na stronie znajduje się również mapa ośrodków, w których można zrobić sobie badanie.

Druga grupa to osoby w wieku 40-49 lat, które także nie mają objawów raka jelita grubego, ale w ich rodzinie był przynajmniej jeden krewny pierwszego stopnia (np. rodzice lub rodzeństwo) z rakiem jelita grubego.

Gdzie można zrobić bezpłatnie kolonoskopię, sprawdź na stronie Wylaczraka.pl

Życzysz sobie więcej zdrowia? Zapisz się na nasz newsletter

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem