Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W przypadku wystąpienia u ciebie lub bliskiej ci osoby objawów wzbudzających twoje zaniepokojenie możesz skontaktować się telefonicznie ze swoim lekarzem rodzinnym, infolinią NFZ (800 190 590) lub powiatowym inspektoratem sanitarnym.

Tu znajdziesz: adresy i telefony do lokalnych sanepidów

Oto proste schematy postępowania w różnych sytuacjach wymagających konsultacji lub opieki medycznej (uprzedzamy, że niektóre się powtarzają):

Co więc masz robić, gdy:

1. Miałeś(-aś) bliski kontakt z osobą zakażoną, ale nie masz żadnych objawów chorobowych, czujesz się w pełni zdrów/zdrowa?

Najlepiej skontaktuj się telefonicznie z infolinią NFZ (800 190 590), powiatowym inspektoratem sanitarnym lub ze swoim lekarzem rodzinnym. Ale możesz uznać, że od tego momentu powinieneś udać się na dwutygodniową kwarantannę.

Najpewniej, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, zostaniesz przez telefon poinformowany o konieczności prowadzenia samoobserwacji przez 14 dni od czasu kontaktu z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, w tym codziennego (rano i wieczorem) pomiaru temperatury.

Musisz często myć ręce ciepłą wodą i mydłem, szczególnie przed jedzeniem.

Stosuj wszystkie inne środki profilaktyki zalecane przez Światową Organizację Zdrowia i GIS.

Czytaj też: Jak nie złapać koronawirusa - poradnik

W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia – pojawienia się gorączki, kaszlu i/lub duszności – skontaktuj się ponownie z infolinią NFZ lub sanepidem. Najpewniej będziesz musiał się zgłosić do najbliższego oddziału zakaźnego (ale unikając transportu publicznego i skupisk ludzi).

2. Miałeś(-aś) bliski kontakt z osobą zakażoną i masz lekkie objawy przeziębieniowe, takie jak katar czy stan podgorączkowy.

Skontaktuj się telefonicznie z infolinią NFZ (800 190 590), powiatowym inspektoratem sanitarnym lub ze swoim lekarzem rodzinnym.

Najpewniej nie zostaniesz skierowany na hospitalizację, natomiast zostanie ci zalecone leczenie w warunkach domowych oraz unikanie kontaktu z innymi osobami przez okres 14 dni od kontaktu.

Lekarz pewnie poinformuje cię o konieczności częstego mycia rąk i higienie kaszlu (np. utrzymywanie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury i wilgotności).

Zawsze możesz ponownie skontaktować się telefonicznie ze swoim lekarzem i poprosić go o dodatkowe porady.

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia – pojawienia się gorączki, kaszlu i/lub duszności – skontaktuj się ponownie z infolinią NFZ lub sanepidem. Najpewniej będziesz musiał(-a) się zgłosić do najbliższego oddziału zakaźnego (unikając transportu publicznego i skupisk ludzi).

W przypadku wystąpienia stanu nagłego zagrożenia zdrowia (np. duszność) zadzwoń pod numer 112 lub 999.

3. Miałeś(-aś) bliski kontakt z osobą zakażoną i masz objawy ostrej infekcji dróg oddechowych, takie jak gorączka ponad 38 st. C, kaszel i/lub duszność.

Skontaktuj się telefonicznie z powiatowym inspektoratem sanitarnym, infolinią NFZ (800 190 590).

Najpewniej będziesz musiał(-a) się zgłosić do najbliższego oddziału zakaźnego (unikając transportu publicznego i skupisk ludzi).

4. Nie wiesz, czy miałeś(-aś) bliski kontakt z osobą zakażoną, ale masz lekkie objawy przeziębieniowe, takie jak katar czy stan podgorączkowy.

Skontaktuj się telefonicznie ze swoim lekarzem rodzinnym.

Najpewniej zleci ci leczenie w warunkach domowych.

Lekarz pewnie poinformuje cię o konieczności częstego mycia rąk i higienie kaszlu (np. utrzymywanie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury i wilgotności).

Zawsze możesz ponownie skontaktować się telefonicznie ze swoim lekarzem i poprosić go o dodatkowe porady.

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia – pojawienia się gorączki, kaszlu i/lub duszności – skontaktuj się z infolinią NFZ (800 190 590), sanepidem lub swoim lekarzem rodzinnym.

5. Nie wiesz, czy miałeś(-aś) bliski kontakt z osobą zakażoną, ale masz objawy ostrej infekcji dróg oddechowych, takie jak gorączka ponad 38 st. C, kaszel i/lub duszność.

Skontaktuj się telefonicznie z powiatowym inspektoratem sanitarnym lub infolinią NFZ (800 190 590).

Najpewniej będziesz musiał(-a) się zgłosić do najbliższego oddziału zakaźnego (unikając transportu publicznego i skupisk ludzi).

Czytaj też: Mieliśmy już pandemie i wiemy, czego się spodziewać

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.