Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Badania prowadzone podczas poprzednich epidemii spowodowanych przez pokrewne koronawirusy, czyli koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) i bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS-CoV) pokazały, że nie przenoszą się one przez żywność. W przypadku nowego koronawirusa może być podobnie - mówi Marta Hugas, kierownik naukowców EFSA.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) stwierdziło, że mimo iż zwierzęta w Chinach były prawdopodobnym źródłem epidemii, to wirus rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka - głównie drogą kropelkową, czyli poprzez kichanie, kasłanie lub wydychanie. Podobne stanowisko prezentuje niemiecki Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR - Bundesinstitut für Risikobewertung).

Przy koronawirusie stosujemy się do starych zasad

- Na razie nie ma ani przesłanek, ani dowodów na to, że żywność mogłaby być źródłem lub drogą przenoszenia nowego koronawirusa. Niemniej, w celu ograniczenia ryzyka wskazane jest rygorystyczne przestrzeganie zasad zapewniających bezpieczeństwo żywności, czyli myjmy starannie ręce, unikajmy kontaktu żywności przeznaczonej do gotowania z tą przeznaczoną do bezpośredniego spożycia. I przed rozpoczęciem krojenia warzyw na surówkę zastanówmy się, czy już umyliśmy porządnie deskę lub nóż po mięsie, unikajmy jedzenia z niewiadomego pochodzenia i nie dotykajmy rękoma jedzenia w sklepie, np. bułek lub chleba. -  radzi dr Jacek Postupolski, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Żywności w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny.

I dodaje: Warto też pamiętać, że obróbka termiczna, np. gotowanie, zabija wirusy. Temperatura powyżej 70 st. C zapewnia bezpieczeństwo mikrobiologiczne żywności.

Dr Jacek Postupolski podpowiada również, by stosować się do pięciu kroków bezpieczniejszej żywności opracowanych przez WHO.

Według tych zasad należy:

1. Utrzymywać czystość

*myć ręce przed kontaktem z żywnością i podczas jej przygotowania;

*myć ręce po wyjściu z toalety;

*myć i odkażać wszystkie powierzchnie i sprzęty wykorzystywane podczas przygotowania żywności;

*chronić kuchnię i żywność przed owadami i innymi zwierzętami.

Dlaczego?

Większość mikroorganizmów bytujących wokół nas nie wywołuje chorób. Jednakże część z nich, znajdująca się w płynach, wodzie, na ciele zwierząt i ludzi może być niebezpieczna i może stać się przyczyną choroby. Są one przenoszone na rękach, ubraniach i sprzęcie, np. deskach do krojenia. Nawet niewielki kontakt z nimi może spowodować przeniesienie ich na żywność i doprowadzić do wystąpienia zakażeń pokarmowych.

2. Oddzielaj żywność surową od ugotowanej

*oddzielaj surowe mięso, drób, owoce morza od innej żywności;

*do przygotowania surowej żywności używaj oddzielnego sprzętu i przedmiotów, np. noży i desek do krojenia;

*magazynuj żywność w oddzielnych pojemnikach, tak aby nie dopuścić do kontaktu między żywnością surową z już ugotowaną.

Dlaczego?

Surowa żywność, przede wszystkim mięso, drób, owoce morza (i odpady pochodzące z tych produktów), może zawierać niebezpieczne mikroorganizmy. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia drobnoustrojów na inną żywność podczas jej przygotowywania i magazynowania.

3. Gotuj dokładnie

*gotuj dokładnie, przede wszystkim mięso, drób, jaja i owoce morza;

*żywność taką jak np. zupy doprowadzaj do wrzenia, tak aby zyskać pewność, że osiągnęła ona temperaturę 70 st. C. Co do mięsa i drobiu, musisz mieć pewność, że soki z wnętrza tych produktów są czyste - nie różowe;

*odgrzewaną żywność przed spożyciem również odgrzej do temperatury powyżej 70 st. C.

Dlaczego?

Właściwa obróbka termiczna żywności prowadzi do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów. Badania pokazują, że podgrzanie żywności do temperatury 70°C, pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa konsumentów. Szczególną uwagę zwróć na mięso mielone, duże partie mięsa i cały drób.

4. Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze

*nie pozostawiaj ugotowanej żywności w temperaturze pokojowej przez okres dłuższy niż dwie godziny;

*wszystkie gotowane i łatwo psujące się produkty przechowuj w lodówce (najlepiej w temperaturze poniżej 5 st. C);

*utrzymuj wysoką temperaturę (ponad 60 st. C) gotowanych potraw tuż przed podaniem;

*nie przechowuj żywności zbyt długo, nawet jeśli przechowujesz ją w lodówce;

*nie rozmrażaj zamrożonej żywności w temperaturze pokojowej (zanurz produkt w ciepłej wodzie lub użyj urządzeń grzejnych).

Dlaczego?

Mikroorganizmy mogą namnażać się bardzo szybko, jeśli żywność przetrzymywana jest w temperaturze pokojowej. Podczas przechowywania żywności w temperaturze poniżej 5 st. C lub powyżej 60 st. C wzrost mikroorganizmów jest wolniejszy lub nawet powstrzymany. Pamiętaj jednak, że niektóre niebezpieczne mikroorganizmy namnażają się w temperaturze poniżej 5 st. C.

5. Używaj bezpiecznej wody i żywności

*używaj bezpiecznej wody lub poddaj ją takim działaniom, aby stała się bezpieczna;

*do spożycia wybieraj tylko świeżą i zdrową żywność;

*wybieraj żywność, która została przygotowana tak, aby była bezpieczna, np. pasteryzowane mleko;

*myj owoce i warzywa, szczególnie jeśli jesz je na surowo;

*nie jedz żywności, która utraciła już datę przydatności do spożycia.

Dlaczego?

Surowe produkty, w tym woda i lód, mogą być zanieczyszczone niebezpiecznymi mikroorganizmami i substancjami chemicznymi. Toksyczne substancje mogą powstawać w uszkodzonej lub spleśniałej żywności. Uważnie wybieraj surowe produkty i stosuj proste metody (tj. mycie i obieranie), które mogą obniżyć ryzyko zakażenia i zachorowania.

Na podstawie gis.gov.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.