Higiena rąk to najważniejsza interwencja medyczna, którą można zrobić samemu, by chronić się przed koronawirusem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Myjąc prawidłowo ręce, możemy uniknąć zakażenia nie tylko koronawirusem, ale też gronkowcem, salmonellą, shigellą (czerwonką), durem brzusznym, rotawirusami, paciorkowcami, wirusami grypy, mikrobami odpowiedzialnymi za choroby weneryczne czy tasiemcem.

Tymczasem z obserwacji naukowców wynika, że nawet 70 proc. osób nie myje rąk po skorzystaniu z toalety!

Co ciekawe, pod względem obecności mikrobów groźniejsza od deski sedesowej jest... suszarka do rąk. W suszarce jest ciepło, a to w połączeniu z wilgocią stwarza idealne warunki do rozwoju patogenów. Osiadają one na naszych rękach, kiedy zostają wyrzucone przez suszarkę wraz z podmuchem gorącego powietrza.

Potencjalnym źródłem zakażenia są także klamki czy spłuczki, dlatego po skorzystaniu z toalety zawsze należy umyć ręce.

Sporo bakterii jest też w bębnie pralki. Oraz w kuchni na gąbkach, zmywakach, ścierkach, deskach do krojenia, półkach, na których przechowujemy żywność.

Pełno ich w torebkach, portfelach, na klawiaturze komputera, telefonie, pilocie od telewizora i włącznikach światła.

Kontaktu z nimi po prostu nie da się uniknąć. Dlatego jedynym sposobem, by ograniczyć ryzyko infekcji, np. kiedy ktoś w rodzinie choruje na grypę, jest częste (ale nie obsesyjne!) mycie rąk.

Jak myć ręce, by zmyć z nich koronawirusy?

  • Krok pierwszy: nabrać w dłonie płyn i złączyć je ze sobą jak do modlitwy.
  • Krok drugi: pocierać o siebie palce zarówno od strony grzbietowej dłoni, jak i od strony wewnętrznej.
  • Krok trzeci: położyć jedną dłoń na drugiej, spleść palce i pocierać przestrzenie między palcami. Zmienić dłonie.
  • Krok czwarty: zgiętymi dłońmi prawej ręki chwycić zgięte palce lewej ręki (zahaczamy palcami obu dłoni o siebie) i obracać dłońmi w przeciwnych kierunkach.
  • Krok piąty: umyć kciuki. Chwyć prawą ręką kciuk lewej dłoni i obracaj nią, myjąc kciuk ruchem okrężnym. Następnie zmień kciuki.
  • Krok szósty: zgiąć razem palce prawej dłoni (tworząc luźną pięść) i pocierać nimi, robiąc kółka po wnętrzu otwartej lewej dłoni. Zmienić dłonie.

UWAGA! Nie przesadzajmy z mydłami antybakteryjnymi – niektóre mogą wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku, mówią eksperci. I zalecają stosowanie środków do odkażania rąk, które zawierają co najmniej 60 proc. alkoholu, ale przede wszystkim wtedy, gdy zwykłe mydło i woda są niedostępne.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem