Toaleta chorego to najważniejsza z czynności higienicznych oraz istotny element profilaktyki odleżyn.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Toaleta to nie tylko mycie, ale także pielęgnacja: dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry, ochrona przed odparzeniami, podrażnieniami, poprawienie krążenia i ogólnego samopoczucia chorego.

Ciało chorego należy umyć przynajmniej raz dziennie z użyciem wody i środka myjącego. Podczas pielęgnacji skóry obłożnie chorych bardzo ważne jest stosowanie preparatów myjących bez zawartości mydła, które  wysusza skórę oraz zmywa jej naturalną warstwę ochronną.

O czym trzeba pamiętać

Przed wykonaniem toalety chorego warto zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, rozmieścić sprzęt tak, aby mieć wszystko pod ręką i nie zostawiać podopiecznego samego. Potem ochronić łóżko przed zalaniem, podkładając pod myte części ciała ręcznik, a najlepiej podkład jednorazowy Seni Soft. Ustawić prawidłową do swojego wzrostu wysokość łóżka,wreszcie włożyć wygodny strój, który nie będzie krępować ruchów.

 Atmosfera jest ważna

Aby zapewnić choremu komfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny, poproś osoby trzecie o opuszczenie pokoju na czas toalety. Pamiętaj również, aby odsłaniać tylko te części ciała, które są właśnie myte.

Bardzo ważna jest atmosfera podczas wykonywania toalety. Ta sytuacja może być krępująca, dlatego naprawdę warto się postarać, aby stworzyć miły i przyjazny klimat. I nie śpieszyć się!

 Kolejne czynności podczas mycia

Zdejmij podopiecznemu koszulę lub górną część piżamy, a następnie okryj go kołdrą.


1. Ręcznik przeznaczony do górnej części ciała ułóż pod głową podopiecznego. Namocz kompresy i przetrzyj nimi oczy, w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.

2, 3. Umyj twarz delikatnym środkiem myjącym,  osusz ją ręcznikiem, a następnie umyj uszy, szyję oraz kark.

4. Potem je starannie osusz.

Częstym błędem popełnianym podczas pielęgnacji osób dorosłych jest stosowanie produktów dla dzieci. Skóra osób starszych jest cienka i delikatna i wymaga wyjątkowego traktowania. Potrzebuje jednak innych preparatów niż zdrowa, nieosłabiona skóra dziecka. Dlatego do pielęgnacji osób dorosłych używaj kosmetyków dla nich przeznaczonych.   

 Tekst powstał na podstawie materiałów z poradnika „Damy Radę" - „ Jak opiekować się osobą przewlekle chorą w domu".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem