Zaczynamy dostrzegać, że przyroda i klimat wpływają na nasze zdrowie i przestajemy to bagatelizować.
Śnieg zwykle kojarzy nam się z czymś lekkim. Istotnie, metr sześcienny świeżo spadłego śnieżnego puchu waży około 30 kg, ale może być cięższy i ważyć do 120 kg na każdy metr sześcienny, a bywa, że nawet 800 kg.
Walentynki zapowiadają się ciepło. Jednak pogoda niekoniecznie będzie sprzyjała miłosnemu uniesieniu.
W nadchodzącym tygodniu pozostaniemy pod wpływem wyżów. Panować będzie spokojna, słoneczna pogoda, poza weekendem, bo wtedy przechodzić będą nad nami fronty atmosferyczne.
Arktyczne powietrze przyniosło nam mróz jakiego dawno w Polsce nie było. - 20 stopni Celsjusza i góry zasypane śniegiem. Najnowsza prognoza pogody od synoptyków IMGW. A w następnym tygodniu - nawet 10 stopni na plusie. Zobacz wideo
Niektórym ból zaostrza się, gdy jest zimno lub pada deszcz. Czy rzeczywiście jedno na drugie ma wpływ?
W tym tygodniu Polska znajdzie się pod wpływem antycyklonu Elżbieta - rozległego wyżu barycznego. Jednym z następstw wyżów jest inwersja temperatury w troposferze. Ma ona swoje dobre i złe strony. Rozbierzmy to zjawisko na czynniki pierwsze.
Zima w lutym. Stało się. Tatry zamknięte. Przed nami mroźne dni w całej Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia przed silnymi mrozami na południu Polski. Żółte alerty dla województwa śląskiego i małopolski. Lokalnie możliwe nawet poniżej 20 stopni.
Zima w lutym. Stało się. Tatry zamknięte. Przed nami mroźne dni w całej Polsce. Początek tygodnia z ujemnymi temperaturami, ale ze słońcem i mniejszymi opadami śniegu. Przynajmniej do czwartku.
Wybrzeżu cyklon "Pit" już przyniósł sztorm. Od jutra w całej Polsce zrobi się chłodniej. Nasz kraj znajdzie się pod wpływem skandynawskiego wyżu.
Czeka na poważna zmiana pogody. Będzie znacznie zimniej, do tego pojawią się silne opady deszczu oraz wiatr.
Nieźle dał nam się we znaki. Łamał drzewa, utrudniał ruch drogowy, a góry zasypało. Ale niż Oleg słabnie, a przed nami powrót zimy zimą. Od piątku spodziewajmy się nawet dwustopniowego mrozu, zamieci śnieżnych i oblodzeń. Najnowsze informacje IMGW.
To, co się dzieje w stratosferze, rzadko wpływa na pogodę. Wyjątek stanowi zjawisko rozpadu stratosferycznego wiru polarnego.
W tym tygodniu pogodę w naszym rejonie świata będą kształtować niże wdzierające się znad Atlantyku do Europy Północnej. Pierwszy z nich - cyklon Nicolas - jest już nad Półwyspem Skandynawskim.
Zakończenia zimy nie widać. W najbliższych dniach nie należy się wprawdzie spodziewać bardzo niskich temperatur, ale wciąż będą się one utrzymywać nieco poniżej zera.
Gołoledź jest jednym z tak zwanych osadów atmosferycznych, czyli form lodu lub wody powstających dopiero na powierzchni ziemi z pary wodnej lub kropli wody.
Śnieg popada w całej Polsce. W sobotę najmocniej poprószy w centrum, a w niedzielę na zachodzie. W górach, a zwłaszcza w Tatrach i Beskidach, opady będą intensywne.
W najbliższym tygodniu tylko nocami będziemy mogli liczyć na marne kilka stopni mrozu.
W przeciwieństwie do takich określeń jak np. "bestia ze Wschodu" czy "pogodowy armagedon", które jedynie przyciągąją uwagę czytelników, bomba cyklonowa jest określeniem używanym przez instytucje meteorologiczne i naukowców.
Białe szaleństwo nie dla wszystkich i nie wszędzie. Początek zimowych ferii w ciepłej aurze. Śnieg jest, ale właściwie tylko w górach. Jeśli chcemy być pewni zadowolenia naszych dzieci, wcześniej sprawdźmy prognozę pogody na najnowszym górskim...
W nadchodzącym tygodniu niewielkie ochłodzenie, ale nadal nie widać prawdziwej zimy, która wycofała się w góry i tam pozostanie.
Bezdomni giną w namiotach, na które spadają podmyte i przewrócone przez wiatr drzewa, nieprzejezdne są autostrady pokryte grubą warstwą błota, 65 tys. mieszkańców Kalifornii nie ma prądu, kolejne tysiące dostało sygnał do ewakuacji w obawie przed...
Rok 2022 był drugim najgorętszym w Europie i piątym na świecie - poinformowała unijna Służba Klimatyczna "Copernicus". Naukowcy porównują ilość energii, jaką ocean przyjął od XIX w., do zdetonowania w nim 3,6 mld hiroszimskich bomb atomowych.
To, co zwykle zdrapujemy z szyb samochodów w zimowy poranek, jest szronem, szadź bowiem bardzo rzadko pojawia się na autach.
Po noworocznych ekstremalnie wysokich temperaturach pogoda wróciła do często występującej w miesiącach zimowych cyrkulacji zachodniej z napływem powietrza znad Atlantyku.
Copyright © Agora SA