Mikrobiom może nas odchudzić, poprawić reakcję na stres i uodpornić na przeziębienia. Pod warunkiem że o niego dbamy.
Leki, które połykamy, mogą wywoływać negatywne zmiany w przewodzie pokarmowym. Bakterie jelitowe czasem tak modyfikują ich działanie, że stają się toksyczne.
Nie jest tak, że nie zdaję sobie sprawy z tego, co mnie czeka na drugim krańcu choroby Alzheimera. Przez blisko trzydzieści lat większość pacjentów alzheimerowskich, jakich poznawałem w swoim gabinecie, była kierowana do mnie przez lekarzy, gdy...
Metformina to znany lek powszechnie przepisywany w początkowym leczeniu cukrzycy typu 2. Niestety, nie wszyscy ją tolerują. Prawdopodobnie odpowiada za to mikrobiota jelit.
Odpoczywamy i dobrze się bawimy, żeby po wakacjach czy świętowaniu mieć więcej energii do pracy. Niestety, czasem to nie działa.
Kiedy miałem 30 lat z hakiem, wydawało mi się, że starość zaczyna się po sześćdziesiątce. Wolne żarty! - potwierdzają naukowcy.
Jeśli wydaje się wam, że w waszych biurach to kobiety lubią podkręcić termostat, to, no właśnie - może tylko tak wam się wydaje.
Na te kilka wolnych od pracy dni niecierpliwie czekamy. Chcemy wreszcie odetchnąć, zrzucić z siebie stres codziennej harówki, porządnie się zrelaksować, naładować baterie, przeżyć coś wyjątkowego. Innym się to udaje, a nam... znowu nie wychodzi....
Istnieje wiele teorii na temat przyczyn choroby Alzheimera. Jedna z nich głosi, że istotną rolę w jej powstawaniu może odgrywać infekcja, która nasila zapalenie układu nerwowego, powodując lub zaostrzając neurodegenerację. A w konsekwencji demencję.
Badanie lipoproteiny (a) sprawdza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Kto powinien je wykonywać?
Powszechnie występujący wirus RSV stwarza śmiertelne zagrożenie dla niemowląt. Polscy pediatrzy opracowali program, który ma chronić je przed ciężką chorobą.
Niektóre osoby w wyniku genetycznej mutacji potrafią wyłapać miliony odcieni więcej niż przeciętna osoba.
Zaglądam pod łóżko i do szafy. Chowam noże. Sprzątam kuchnię. Myślę o duchach. Szukam pająków. Modlę się. Przykrywam dziecko. A ty? Bez czego nie zaśniesz?
Sprawdź, czy wiesz, które rośliny naukowcy radzą niszczyć, by ulżyć alergikom, kiedy pojawiają się pyłki leszczyny i olszy, a także czym jest fotoalergia.
Coraz częściej mówi się o otyłości jako o jednym z głównych czynników ryzyka chorób nowotworowych. Tak jest w przypadku raka jelita grubego - choroby niegdyś rzadkiej, a dziś coraz bardziej powszechnej.
Trudno powiedzieć, jaka jest idealna postawa ciała dla każdego, ale jednak są pewne wytyczne, których warto się trzymać.
Sól jest nie tylko w solniczce, ale przede wszystkim w przetworzonej żywności, konserwantach i fast foodach. Chorzy na nadciśnienie tętnicze muszą szczególnie dbać o zdrową dietę.
Na dłoniach widać oznaki niektórych chorób organizmu. Najwięcej może z nich wyczytać dermatolog. Co widzi u swoich pacjentów?
Patrzyłam na zdrową kupę w normalnym kształcie, jakiego nie widziałam od lat. Aż chciałam zrobić jej zdjęcie - o swoich problemach z jelitami opowiada dietetyczka kliniczna dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska.
Pewne dolegliwości można rozpoznać po skórze dłoni, ale niektóre także po wyglądzie paznokci. Co można na nich dostrzec?
Wygląd dłoni może pomóc lekarzom diagnozować choroby układu krążenia, płuc i wątroby.
Cechą wagi łazienkowej było to, że jej skala kończyła się na 120 kilogramów. Po raz pierwszy wskazała taki wynik, gdy miałam 20 lat.
Stres zwiększa ryzyko chorób. Między układem nerwowym a odpornościowym istnieje bardzo silne powiązanie.
Ma przyjemny smak, kojarzy się z dzieciństwem i świętami. Do tego zawiera składniki psychoaktywne. Naukowcy sprawdzili, czy czekolada ma właściwości lecznicze.
Przewlekły stan zapalny czy stres uderzają w równowagę hormonalną organizmu, w tym zdrowie tarczycy. A jak codziennymi nawykami możemy dbać o układ hormonalny?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.