Przez osteoporozę kości stają się porowate, cienkie i podatne na złamania. Problem ten ma 2 mln Polaków, ale tylko 15 proc. się leczy.
Mózg waży trochę więcej niż kilogram, co stanowi około dwóch procent wagi twojego ciała. Mimo to pochłania aż dwadzieścia procent ogólnej energii ciała - dziesięć razy więcej niż inne organy (w przeliczeniu na kilogram ciała).
Nie tylko wirusy i bakterie mogą powodować ból gardła. Czasem przyczyny są inne.
Można jeść serek wiejski od rana do wieczora i nawet się nie zorientować. W zapiekance warzywnej, deserach, czy sosie do makaronu. Czy to zdrowa moda? Pytamy dietetyczkę.
W przypadku ataku duszności należy przede wszystkim uspokoić chorego i zapewnić mu dostęp do powietrza. Co jeszcze warto dla niego zrobić?
Bliskie sąsiedztwo i większa liczba lokali z żywnością gotową do spożycia - w szczególności pubów, barów i restauracji typu fast food - wiąże się z większym ryzykiem rozwoju niewydolności serca.
Zapalenie zatok to powszechna dolegliwość. Wiadomo, że wiąże się z dużym dyskomfortem, ale czy może "zostawiać" też jakieś ślady na później?
Fobia prowadzi do społecznej izolacji, paniczny lęk pozostawia niezatarty ślad w pamięci. Można jednak skutecznie walczyć z tymi zaburzeniami i znacząco poprawić swój komfort życia.
Występują głównie z owocach i warzywach, nadają im barwę. Obecność flawonoli w pożywieniu to jeden z powodów, dla których warto zajadać rośliny.
Czy kaszel może być dobry? Tak, bo ma zadanie ochronne - pozwala zachować drożność dróg oddechowych. Ale do czasu.
Są dobre do oczyszczenia kranówki, ale może przydadzą się też w lesie, gdy zabraknie nam wody pitnej? Zmieniają smak wody czy tylko jej skład? Butelki z filtrami są popularne, ale mało o nich wiemy.
Możesz zmniejszyć ryzyko bezdechu sennego, czyli mieć więcej energii w ciągu dnia - twierdzą naukowcy. Łączą chrapanie z przetworzonym jedzeniem i nocnym refluksem.
Nadużywanie alkoholu wpływa na płodność i seks. U mężczyzn obniża poziom testosteronu, u kobiet może przyczyniać się do zaniku jajników i maskulinizacji.
O tej porze roku i pogodzie, która raczy nas brakiem słońca i deszczem, wielu z nas odczuwa zmęczenie. Jest jednak grupa osób, która swojego samopoczucia nie może przypisywać temu, co ma miejsce za oknem.
Depresja to nie jest chandra, chwilowy spadek nastroju czy smutek, który sam minie, ale choroba związana z wadliwym funkcjonowaniem neuroprzekaźników w mózgu. Nowoczesne leki antydepresyjne działają skutecznie i można je przyjmować nawet przez...
Potrzebujemy ich niewiele, ale za to bezwarunkowo. Niedobór witamin może się objawić spadkiem formy, zaburzeniami pracy organizmu, a nawet zagrażać życiu
Ochrona przeciwsłoneczna wzroku jest ważna przez cały rok, bez względu na porę roku czy pogodę. Wielu z nas o tym zapomina.
Zbyt często podczas spotkań towarzyskich sięgasz po drinka? Behawioryści mają na to sposób.
Rak piersi wielu z nas wciąż kojarzy się z koniecznością usunięcia piersi. Taki zabieg jest jednak coraz rzadziej wykonywany.
Terapia czasem zaczyna się od operacji, czasem od chemioterapii. Ktoś dostaje dwa leki na raz, ktoś jeden. Od czego zależy plan leczenia raka piersi?
Ten nowotwór kojarzy się z genetycznym przeznaczeniem. Jednak tylko 5-10 proc. zachorowań ma związek z tym, co dziedziczymy po rodzicach.
Zmniejsza ryzyko zespołu metabolicznego, czyli otyłości brzusznej, nadciśnienia i cukrzycy. Jest coś, co łączy dietę atlantycką z kuchnią polską.
Depresji towarzyszy podniesiona temperatura ciała - wynika z analizy danych z ponad 100 krajów. Naukowcy z Kalifornii twierdzą, że ich odkrycie daje nowe możliwości terapii.
Przed śniadaniem czy po? Dwa razy dziennie czy po każdym posiłku? Jakie odpowiedzi są prawidłowe? Sprawdź, rozwiązując nasz quiz.
Pierwszy sposób jest bardzo prosty, ale o nim zapominamy. Drugi nas ekscytuje, ale nam nie wychodzi. Jak działa trzeci, pokazały naukowcom przedszkolaki.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.