Z dymem papierosowym do organizmu dostaje się nikotyna. Daje krótkotrwałe uczucie zadowolenia. Kto przede wszystkim tego szuka w papierosach, jest uzależniony fizycznie. Można sprawdzić, jak silne jest to uzależnienie, odpowiadając na kilka pytań.
Gdy rzucasz palenie, pomocne mogą być substancje, które łagodzą objawy głodu nikotynowego. Jak działają gumy, a jak leki na receptę?
W innych krajach liczba palaczy spada, u nas - rośnie. Pali prawie 29 proc. Polaków. W zeszłym roku kupili rekordową liczbę papierosów - 49,39 mld sztuk. Będziemy zadymionym i schorowanym skansenem Europy?
Niestrawność, wrzody żołądka, nadwrażliwość jelit, zapalenie trzustki, a może wyrostek? Co nas może boleć w brzuchu.
W moim bliskim otoczeniu są osoby, które chorują na stwardnienie rozsiane (SM). Dlatego przy pierwszych objawach zapaliła mi się czerwona lampka, że to może być ta choroba.
Do niedawna stwardnienie rozsiane odbierało sprawność młodym osobom. Nowoczesne terapie mogą jednak zahamować rozwój choroby. Jak działają i czy są dostępne dla wszystkich?
Kluczem do sukcesu jest przyjęcie odpowiedniej strategii. Badania naukowe oferują kluczowe wskazówki.
Tylko co siódmy Polak uważa, że można jeść zgodnie z dietą śródziemnomorską, kupując polskie warzywa i owoce - wynika z nowego badania.
Prawie jedna czwarta nastolatków zmaga się z bezsennością. Eksperci twierdzą, że wprowadzenie niewielkich zmian w codziennych nawykach może mieć wielkie znaczenie.
Otyłych jest obecnie na świecie więcej niż głodujących. To miara sukcesu cywilizacyjnego Homo sapiens, a jednocześnie jeden z symptomów nadchodzącego upadku. Nikogo też pewnie nie zdziwi, że - podobnie jak w lotach w kosmos - przodują w tym...
Kawa jest przedmiotem wielu badań, bo to jeden z najczęściej pitych napojów na świecie. Czy zawarta w niej kofeina działa uzależniająco?
Połowa osób z anosmią ma jednocześnie problemy ze zdrowiem psychicznym, poczuciem izolacji, depresją i trudnościami w związkach. Co się może popsuć w węchu i czy można go naprawić?
Ślinianki czasem nie wytwarzają wystarczającej ilości śliny, by utrzymać nawilżenie w ustach. Co robić, by pozbyć się tego problemu?
Kiedy się rodzimy, nasz mózg musi się wiele nauczyć. Dla noworodków wszystko, czego dowiadują się o otaczającym je świecie, pochodzi ze zmysłów. Dlatego jeśli mózg dziecka jest pozbawiony informacji sensorycznych, będzie rozwijał się w inny sposób.
To zagrożenie ma swój początek w dzieciństwie.
Kąpiele w lodowatej wodzie to aktywność, która zdecydowanie dzieli ludzi - jedni ją uwielbiają, inni jej nienawidzą. Wiele osób jednak regularnie bierze takie kąpiele, wierząc, że jest to dobre dla ich zdrowia psychicznego i fizycznego. A jak jest...
W Polsce niemal 80 000 pacjentów choruje na Parkinsona (PD). Do tego dochodzi grupa osób z drżeniem samoistnym (ET), potencjalnie nawet 10-krotnie większa.
Antybiotyk opracowany około 80 lat temu został już zapomniany. Może ponownie okazać się użyteczny, tym razem w obliczu pojawiającego się zagrożenia lekoopornymi superbakteriami.
Benzodiazepiny, barbiturany i leki "Z" stosowane niezgodnie z zaleceniami psychiatrów mogą przynosić więcej szkód niż pożytku.
Bezsenności przewlekłej nie leczy się wyłącznie lekami. Główny nacisk kładzie się na zmianę myślenia o bezsenności.
Bezsenność to zaburzenie, które może mieć przyczyny psychiczne lub somatyczne. Na szczęście można ją skutecznie leczyć. Jak dobrać odpowiednie leki?
Gdy czytamy powieść, wyobrażamy sobie bohaterów, opisywane miejsca i zdarzenia. Ale nie wszyscy to potrafią.
We Francji słodkości są w menu codziennie, ale o stałych porach.
I czym właściwie są włókniaki miękkie?
Posiłki z dużą ilością warzyw i owoców przygotowywane w domu mogą poprawić wydolność tak jak przejście 4 tys. dodatkowych kroków dziennie - twierdzą kardiolodzy.
Podcast Zdrowa rozmowa
Copyright © Agora SA