Jutronauci to projekt „Gazety Wyborczej” o Polakach, którzy już dzisiaj zmieniają naszą przyszłość. To wizjonerzy, pasjonaci i innowatorzy działający w obszarach architektury, designu, biznesu, nauki czy astronomii. Tworzą nowatorskie rozwiązania i zyskują uznanie na całym świecie. W gronie blisko 30 osób, które zaprosiliśmy do współpracy przy projekcie, znaleźli się m.in.: neurobiolożka Agata Maria Kołodziejczyk, architekt Robert Konieczny, dyrektor kreatywny Netfliksa Tomasz Opasiński czy zajmująca się onkologią eksperymentalną profesor Magdalena Król.

Przez ostatnich kilka miesięcy opowiadali o swojej drodze do sukcesu: o porażkach i szczęściu albo po prostu o znalezieniu się w odpowiednim miejscu i czasie. A ich historie inspirowały czytelników „Wyborczej” i słuchaczy na spotkaniach w różnych miastach w Polsce. By na inspiracjach się nie skończyło, w ramach projektu ogłosiliśmy konkurs na stypendium „Bilet za horyzont” dla tych, którzy sami pracują nad ciekawymi projektami. Sześcioro jutronautów oraz Sebastian Kulczyk wcielili się w rolę mentorów i wybrali uczestników, którym zaoferują wsparcie w realizacji przedsięwzięć w swoich dziedzinach. Wyniki konkursu na stypendium i pomysły laureatów na zmienianie świata poznamy 9 grudnia podczas finału projektu.

Tego dnia naprawdę sięgniemy za horyzont, bo wydarzenie odbędzie się na 38. piętrze budynku Warsaw Spire przy placu Europejskim 1 w Warszawie, w przestrzeni The Heart. Zaczynamy o 10.30.

W planie wydarzenia jest m.in. spotkanie z jutronautami, dyskusja z ekspertami o rozwiązaniach w przyszłości, strefa interaktywna i warsztaty innowacyjności dla dorosłych i dzieci. Dlatego na wydarzenie zapraszamy całymi rodzinami.

W specjalnej strefie interaktywnej na własnej skórze będzie można doświadczyć, jak będziemy żyli za 10, 15 i 20 lat. Jak się zmieni technologia, rozrywka i jedzenie w przyszłości. Pokażemy zarówno urządzenia, które są w fazie prototypowania, jak i te, które wkrótce trafią na rynek, takie jak: ultrasoniczny odplamiacz, drukarka 3D drukująca z czekolady, interaktywny stół edukacyjny czy kapsuła do szybkiego przemieszczania się.

Wszystkich zainteresowanych gości podzielimy na kilkuosobowe grupy, w których razem z jutronautami będą pracować nad stworzeniem innowacyjnego rozwiązania w wybranym obszarze życia. Celem warsztatu jest umożliwienie uczestnikom kontaktu z wizjonerami i zainspirowanie ich do kreatywnego myślenia i działania. Najmłodsi uczestnicy wezmą udział w budowaniu prototypu wynalazku, który rozwiąże bliski dzieciom problem.

Przyjdź i doświadcz przyszłości!

Kiedy: 9 grudnia (sobota), godz. 10.30-14.30.

Gdzie: The Heart, 38. piętro budynku Warsaw Spire, plac Europejski 1, Warszawa.

Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja uczestników. Zapisy oraz pełny program wydarzenia można znaleźć na stronie: jutronauci.evenea.pl

Partnerem projektu jest Kulczyk Investments.

Patronem medialnym jest radio TOK FM.

Więcej o projekcie i jego bohaterach na https://wyborcza.pl/jutronauci