Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapis wideo debaty!

Z badania przeprowadzonego na zamówienie projektu Jutronauci "Gazety Wyborczej" przez firmę SW Research wynika, że 53,4 proc. młodych ludzi (w wieku 16-24 lat) boi się częstej zmiany pracy i częstego przebranżawiania się. Czyli dokładnie tego, co według przewidywań ekspertów czeka ich na rynku pracy.

Jednak aż 66,1 proc. uważa, że zawód, który będą w przyszłości wykonywać, już istnieje. Wielu z nich może się mylić, bo według raportu Dell Technologies oraz Institute For The Future aż 85 proc. zawodów które będziemy wykonywać w 2030 r., jeszcze nie istnieje.

I nie ma się czemu dziwić. Zawody takie, jak: menedżer mediów społecznościowych, influencer, specjalista SEO, kierowca Ubera, inżynier samochodów bezzałogowych, producent podcastów i operator dronów czy kurier zatrudniony przez aplikację, nie istniały jeszcze 10 lat temu.

Skoro przyszły rynek pracy będzie taki brutalny i zagmatwany, to czy możemy się do niego jakoś przygotować? Jak wybrać ścieżkę kariery, która ma sens, a nam da poczucie spełnienia? Skąd czerpać motywację do ciągłych zmian w kontekście katastrofy klimatycznej? Jak można przygotować się do życia w ciągłej zmianie i ciągłego nabywania nowych kompetencji? Czy w wieku "bzdurnych zawodów" można znaleźć pracę, która będzie wartościowa dla nas i dla społeczeństwa? O jakie kompetencje trzeba zadbać, żeby odnaleźć się na rynku pracy przyszłości?

O tym wszystkim rozmawialiśmy we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

W dyskusji uczestniczyli nasi Jutronauci:

- dr Justyna Pokojska, adiunktka na Wydziale Socjologii UW. Koordynatorka programu "Jobs and Skills for the Future" w DELab Uniwersytetu Warszawskiego. Dwukrotna stypendystka ministra nauki i szkolnictwa wyższego;

- Bartłomiej Brach - antropolog, który na co dzień bada sens pracy. Prowadzi badania kultury organizacji: analizuje znaczenia, jakie ludzie nadają swojej pracy i firmom, które ich zatrudniają;

- Jędrzej Kowalczyk - prezes zarządu Fanuc Polska, firmy, z którą jest związany przeszło 10 lat.

Debatę prowadziła Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Wyborczej".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.