Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

ZOBACZ ZAPIS DEBATY: 

Porozmawiamy z ekspertami do spraw edukacji. Naszymi gośćmi są Oktawia Gorzeńska - twórczyni Akademii Przywództwa Edukacyjnego, Karol Górnowicz - prezes zarządu Skriware oraz Rafał Lew-Starowicz - wiceprezes zarządu fundacji EdTech Poland.

Czy z polską szkołą jest tak źle, jak mówią? Przecież mają się w niej pojawić laboratoria przyszłości, pracownie, roboty. A może jednak "dobra szkoła" to taka, która uczy kompetencji przyszłości: kreatywności, przedsiębiorczości, umiejętności współpracy w grupie, zdolności cyfrowych itd?

Państwa na całym świecie odchodzą od pruskiego modelu edukacji, w którym uczeń ma przede wszystkim przyswoić podstawę programową na rzecz bardziej elastycznych sposobów nauczania.

TUTAJ ZAJRZYJ do naszego serwisu JUTRONAUCI

Finlandia już od lat nauczanie opiera przede wszystkim na indywidualnych zdolnościach ucznia. Młodzi ludzie uczą się wybranych przez siebie przedmiotów, a pierwszy egzamin zdają w wieku 16 lat.

Efekty? Jak wynika z międzynarodowego badania uczniów do 15. roku życia PISA, koordynowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, fińscy uczniowie znajdują się w ścisłej czołówce, w 2018 r. znaleźli się odrobinę wyżej od Polaków.

W Singapurze nauczyciele nie zwracają już uwagi na wybitne osiągnięcia swoich podopiecznych w testach, skupiają się raczej na indywidualnym rozwoju ucznia.

Finlandia i Singapur reformę edukacji mają już za sobą. Czego możemy się od nich nauczyć? Czy w Polsce też powinniśmy zrezygnować z oceniania uczniów? Jeśli tak, to co w zamian? Kim będzie nauczyciel przyszłości? Wykładowcą, przewodnikiem, autorytetem, uważnym towarzyszem?

O tym wszystkim rozmawialiśmy z ekspertami ds. edukacji. Naszymi gośćmi byli Oktawia Gorzeńska - twórczyni Akademii Przywództwa Edukacyjnego, Karol Górnowicz - prezes zarządu Skriware oraz Rafał Lew-Starowicz - wiceprezes zarządu fundacji EdTech Poland.

ZAJRZYJ ZA KULISY WYDARZENIA:

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.