Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oglądaj na żywo:

Jak zauważa Kacper Nosarzewski, „zglobalizowane łańcuchy wartości w chwilach kryzysu są poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego". Wielu z nas pamięta problemy z zaopatrzeniem szpitali w podstawowe produkty u szczytu pandemii.

Czy aby chronić lokalne rynki i przedsiębiorców, rządy zdecydują się na ochronę własnych rynków i wprowadzenie protekcjonizmu? A może pandemia przyspieszyła tylko nieuchronny proces? Jak wynika z badań prowadzonych w ramach Global Trade Alert, projektu Uniwersytetu w Sankt Gallen, liczba wdrażanych przez poszczególne państwa interwencji protekcjonistycznych od ponad dekady rośnie.

A jeśli protekcjonizm to jedyna szansa, aby bronić się przed zalewem z Chin, a takie zabiegi leżą w interesie nas wszystkich? Czy protekcjonizm, powszechny od dawna m.in. w krajach skandynawskich, sprawdzi się na gruncie polskim? A może w naszych realiach protekcjonizm wpłynie na wzrost cen i mniejszą ofertę w sklepach? Czy z Polski znikną zagraniczne produkty?

O konsekwencjach protekcjonizmu i zasadności takich rozwiązań 22 września o godz. 18 porozmawiamy z Kacprem Nosarzewskim, partnerem firmy 4CF, członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.