Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

OGLĄDAJ NA ŻYWO:

Gdynia zajęła drugie miejsce w światowym rankingu FDI Global Cities of the Future 2021-2022 i co roku wygrywa konkursy na najlepsze miasto do życia w Polsce. Dlaczego? – Technologie mogą rozwikłać kwestie niedrożnych skrzyżowań, uprościć procedury urzędowe czy zmodernizować służbę zdrowia, chociażby przez telemedycynę – tłumaczył "Wyborczej" Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent miasta ds. jakości życia, świetnie znający się na teoriach smart city – Te zmarnowane w korkach 15 dni w roku to są trzy tygodnie robocze! Trzy tygodnie, które można przeznaczyć na hobby, odpoczynek czy czas z rodziną.

Czy i jak technologie mogą usprawnić działanie naszych miast? Czy "inteligentne miasto" oznacza jednocześnie rezygnację z prywatności? A może gdy z przestrzeni miejskiej znikną korki, a kosze będą same segregowały śmieci, to jesteśmy w stanie się z tym pogodzić?

O tym i o już trwającym romansie polskich miast z koncepcją smart city porozmawiamy już 1 września podczas wydarzenia Jutronauci Talks. Naszym gościem będzie dr Maria Kola-Bezka, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która bada m.in. rozwój regionalny i lokalny miast oraz smart cities.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.