Jutronauci 2020 – to miała być wyjątkowa edycja. Mieliśmy masę pomysłów na wspaniałe materiały, warsztaty ekspertów, spotkania czytelników z niezwykłymi ludźmi i jeszcze bardziej atrakcyjny program stypendialny dla młodych ludzi.  

W marcu musieliśmy przemyśleć wszystko od nowa.

Wartością programu, który od czterech lat „Wyborcza" rozwija we współpracy z Sebastianem Kulczykiem, jest zaangażowanie wybitnych ludzi, pracujących w najrozmaitszych dziedzinach nad projektami, które będą definiować nasze jutro. Nie zawsze są widoczni, a naszą ambicją jest przybliżanie innym nie tylko ich pracy, ale również ich samych. Ich energia działa najlepiej, kiedy spotykają się z naszymi czytelnikami oraz szukającymi wsparcia dla swoich pomysłów podopiecznymi.  

Pandemia pozbawiła nasz program tego, co najcenniejsze – żywego, bezpośredniego kontaktu z Jutronautami. Jednak postanowiliśmy nie się poddawać. Tegoroczna edycja stała się swoistym „the best of” – zwróciliśmy się po pomoc do ekspertów, którzy współpracowali z nami wcześniej. Pytaliśmy ich o świat po pandemii, ich obawy, przemyślenia i nadzieję, co pozwoliło nam przygotować znacznie więcej materiałów niż w którejkolwiek z poprzednich edycji. Wszystkie znajdziecie tutaj, w serwisie Jutronauci

Zamiast cyklicznych spotkań na żywo uruchomiliśmy podcast, w którym co piątek gościmy eksperta, którego namawiamy do niełatwych prób odkrywania przyszłości. Znajdziecie go na Wyborcza.pl, w zakładce "podcasty".

A w książce „Jutro jest teraz” zebraliśmy najciekawsze z ich przemyśleń. Książkę otwiera esej Jacka Dukaja pt. „Tak wymienia się rdzeń duszy”.

Przywykniemy do robotów, które będą pracować w szczególnie trudnych warunkach? Przywykniemy do cyfryzacji masy codziennych doświadczeń? Już dziś zamiast wyjścia do restauracji coraz częściej musimy ograniczyć się do zamówienia jedzenia do domu, a zamiast wyjścia do biura czy szkoły włączamy komunikator. Koncerty oglądamy w serwisach społecznościowych. Gdzie nas to zaprowadzi i jak bardzo zmieni?  

„Nie wierzę w te wszystkie opowieści, że pandemia bardzo nas zmieni. Kiedy tylko znika presja środowiska, w tym wypadku zagrożenie epidemiczne, nasza osobowość bierze górę” – uspokaja prof. Bogusław Pawłowski, kierownik Katedry Biologii Człowieka na Uniwersytecie Wrocławskim i popularyzator nauki. 

Zapraszam do lektury. Dowiecie się m.in., jak i dlaczego zmienia się nasze poczucie czasu w pandemii i jak w pandemicznym świecie próbuje odnaleźć się włoska mafia.

Książka „Jutro jest teraz” jest już dostępna w księgarniach zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

A już za tydzień w piątkowej „Wyborczej” znajdziecie dodatek „Jutronauci”, a w nim gości specjalnych.