Projekt Jutronauci prowadzony przez “Wyborczą” przy wsparciu Sebastiana Kulczyka gromadzi wyjątkowych ludzi: artystów, naukowców, przedsiębiorców, którzy mierzą się z pytaniem, dokąd doprowadzi nas postęp technologiczny. 23 listopada spotkali się w Campusie Warsaw na warszawskiej Pradze, gdzie dyskutowali o wyzwaniach przyszłości. 

– To spotkanie jest dowodem na to, że mamy w sobie odwagę zaglądania w przyszłość i czekania na jutro – mówił Jerzy Wójcik, wydawca “Wyborczej”. 

Podczas finałowej gali trzeciej edycji Jutronautów wyłoniono zwycięzców programu stypendialnego “Bilet za horyzont”. Mentorzy, czyli jutronauci i światowej klasy specjaliści, przejrzeli setki zgłoszeń, żeby znaleźć osoby, które z ambicją i rozmachem chcą zmieniać świat.

Katarzyna Lipecky

Katarzyna LipeckyKatarzyna Lipecky Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Zwyciężczyni w kategorii moda, rękodzieło i sztuka. Rzeźbiarka, współpracuje z galerią sztuki współczesnej Arty Cube  w Wilnie, jej prace można oglądać także w Polsce, m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku czy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

W 2015 r. jej twórczość trafiła do MEAM, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Barcelonie. Rzeźba "Ananke" została tam wystawiona jako jedno ze zwycięskich dzieł sztuki Figurative 2015.  W 2008 r. pracowała jako jeden z fotografów na planie filmu „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego, w którym występowali m.in. Rutger Hauer, Charlotte Rampling, Michael York. Część jej twórczości znajduje się w rękach prywatnych kolekcjonerów sztuki z Belgii, Litwy czy Dubaju.

Urodzona w 1984 r. w Szczecinku Lipecky z wyróżnieniem ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. O swojej twórczości mówi, że preferuje silnie ekspresyjną formę balansującą między klasycyzmem a awangardą.

Projektantka Katarzyna Konieczka, mentorka w naszym konkursie, wybrała ją ze względu na "interdyscyplinarność i wyjście poza ramy myślenia".

Marcin Kordas

Marcin KordasMarcin Kordas Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Zwyciężył w kategorii przemysł 4.0, automatyka i robotyka. Pracuje w inkubatorze technologicznym hub:raum, należącym do T-Mobile. Założył start-up ExoGecko, żeby zrealizować marzenie z dzieciństwa - zbudować rękawicę Iron Mana. Marzenie spełnił - stworzył projekt rękawicy, która miała ułatwiać sterowanie maszynami chwytającymi. Teraz pracuje nad zdalną kontrolą ramion robotycznych w fabrykach z wykorzystaniem technologii 5G. Zdobył główną nagrodę w konkursie Huawei „Seeds for the Future” za pracę „Rola cyberbezpieczeństwa w Polsce”.

Do tej pory współpracował z firmami takimi jak Cisco, Huawei, Nokia, a obecnie T-Mobile. Ukończył elektronikę i telekomunikację na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zdaniem prezesa firmy Fanuc Polska Jędrzeja Kowalczyka, mentora w naszym konkursie, Kordas przekracza granice wyobraźni i „kreuje możliwości przeistaczania śmiałych pomysłów w projekty z wysokim potencjałem”.

Weronika Banaś

Weronika BanaśWeronika Banaś Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Zwyciężyła w kategorii plastic free. Interesuje się głównie innowacjami materiałowymi i projektowaniem w nurcie zrównoważonego rozwoju, współtworzyła m.in. jedną z pierwszych zrównoważonych marek odzieżowych na polskim rynku nago.com. Nieustannie poszukuje nowych, ekologicznych materiałów. Projektem bioplastikowej lampy zwyciężyła w konkursie EXPO 2017 Warsaw. Jej działania w obszarze ekologicznych alternatyw materiałowych zostały nagrodzone przez Healthy Materials Lab (Parsons Design School) w Nowym Jorku. Jest stypendystką Fundacji Michała Anioła ze Szwajcarii i prowadziła gościnne wykłady na University of Aeronautics (Zhengzhou, Chiny).

Absolwentka ASP w Warszawie i Krakowie. Doświadczenie zdobywała na licznych pobytach studyjno-naukowych w Monachium, Zhengzhou, Wenecji i Kopenhadze.

Mentor kategorii Maciej Konopka przyznał jej nagrodę za odwagę, wytrwałość, dociekliwość i realne dokonania w sprawie redukcji plastiku.

Katarzyna Pado

Katarzyna PadoKatarzyna Pado Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Zwyciężyła w kategorii społeczeństwo, projekty społeczne i demografia. Niedawno z wyróżnieniem ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Już w trakcie studiów pracowała w agencji reklamowej, współpracowała z Muzeum Śląskim, brała udział w warsztatach poświęconych znalezieniu technologicznych sposobów na lepszą opiekę nad ludźmi. Właśnie z tym był związany jej projekt w konkursie „Bilet za horyzont” zaprezentowany wcześniej jako praca dyplomowa projekt Tuli. Wspomaga on terapię osób z demencją. To specjalnie zaprojektowany i wykonany z miękkich materiałów rodzaj przytulanki. Wcześniej laureatka zaprojektowała także urządzenie do terapii solą.

Marzena Rudnicka, mentorka kategorii, prezeska Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, argumentuje, że projekt Tuli odpowiada na potrzeby, pomaga w walce z chorobą i uruchamia pozytywne wspomnienia u seniorów.

Alicja Szałas

Alicja SzałasAlicja Szałas Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Była dyrektorką szkoły językowej i egzaminatorką Cambridge. Zwyciężyła w kategorii nowe technologie, biznes i start-upy. Uczyła dzieci w 10 krajach na trzech kontynentach. Jej zgłoszenie dotyczyło edukacji. Uważa, że obecne szkoły nie przygotowują dzieci na wyzwania jutra. Stworzyła platformę dla dzieci Enkids do nauki języka online, z której korzysta już 700 nauczycieli z całego świata.

Pomogła z sukcesem zbudować trzy chińskie spółki edukacyjne, które przekroczyły wartość miliarda dolarów.

Jarosław Sroka, wręczając nagrodę w imieniu Sebastiana Kulczyka, podkreślał, że bez nowoczesnej edukacji i gruntownie zreformowanej metodyki nasze dzieci nie tylko poprawnie nie odczytają zachodzących zmian, ale też nie będą w stanie świadomie kształtować dalszego rozwoju świata z pożytkiem dla kolejnych pokoleń.

-----

Gościem specjalnym wydarzenia był pisarz Jacek Dukaj, który na scenie rozmawiał z dziennikarzem “Dużego Formatu” Wojciechem Orlińskim. Dyskutowali m.in. o tym, czy żyjemy jeszcze w cywilizacji pisma, czy może wchodzimy już w etap bezpośredniego transferu przeżyć.

W projekcie Jutronauci jest już w sumie 90 wyjątkowych osób. W ramach programu odbyły się spotkania w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. I choć jutronauci pochodzą z różnych światów, mają jeden cel – stworzyć lepszą przyszłość.