Wydaje się, że świat z każdym rokiem wydaje się coraz bardziej kruchy, jednak są ludzie, którzy mierzą się z wyzwaniami jutra już dziś. To ich praca sprawia, że możemy patrzeć w przyszłość z nadzieją. I to oni są bohaterami programu Jutronauci, który od trzech lat "Wyborcza" prowadzi wspólnie z Sebastianem Kulczykiem.  

Na finale tegorocznej edycji będzie można sprawdzić, jak będziemy się leczyć, zaprojektować stroje przyszłości i zastanowić się nad tym, jakie będą praca czy zabawa jutra. Gościem specjalnym finału Jutronautów 2019 będzie znany pisarz science fiction Jacek Dukaj.

Zapraszamy fanów e-sportu, rodziców z dziećmi i wszystkich, którzy są ciekawi wyzwań przyszłości. Finał programu Jutronauci 2019 to nie tylko dyskusje i debaty, to również wystawy i warsztaty. Te ostatnie - skierowane głównie do dzieci oraz rodziców - zostaną oddzielone od części konferencyjnej. Chętni będą mogli porozmawiać z jutronautami w specjalnej strefie.

W tym roku chcemy porozmawiać o czterech zagadnieniach: jak w przyszłości będzie wyglądać opieka zdrowotna, praca, jak będziemy szukać szczęścia i czy możemy jeszcze odwrócić katastrofę klimatyczną.

O ekologii będą rozmawiać tegoroczni jutronauci: projektant opakowań Maciej Konopka i Martyna Sztaba, której firma chce odzyskiwać sadzę z opon, oraz prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery. Dyskusję poprowadzi Aleksander Gurgul z krakowskiego oddziału "Gazety Wyborczej". Zastanowią się, co możemy zrobić jeszcze dziś, żeby pomóc w walce z ociepleniem klimatu. Jak mogą nam w tym pomóc nowe technologie? 

Z kolei Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Wyborczej", porozmawia z Jędrzejem Kowalczykiem z firmy Fanuc, Aleksandrem Szlachetką z ESL i antropologiem Bartłomiejem Brachem o tym, jak będzie wyglądać praca przyszłości, gdy o miejsce pracy konkurować będziemy nie tylko z innymi kandydatami, lecz także ze sztuczną inteligencją. Czy taka praca może przynosić satysfakcję i poczucie sensu?

A jak w naszych niepewnych okolicznościach można myśleć o szczęściu? Czy gadżety naprawdę mogą pomóc w jego poszukiwaniach? Czy można mieć szczęście i równowagę na zawołanie? Dyskutować będą: Malwina Puchalska-Kamińska, psycholog zajmująca się środowiskiem pracy, Beata Kucejko z Lego Polska, Michał Niewęgłowski, twórca aplikacji Intu, trener i nauczyciel medytacji. Panel moderować będzie Aga Kozak - dyrektorka programowa serwisu Instytut Dobrego Życia.

Google Campus w dawnej Fabryce Wódek KoneserGoogle Campus w dawnej Fabryce Wódek Koneser PRZEMEK WIERZCHOWSKI

Z kolei podczas panelu o przyszłości zdrowia porozmawiamy, jak będziemy o siebie dbać i leczyć się w przyszłości. Ile wiadomo o naszym zdrowiu z analizy naszych zakupów, zachowań zapisanych w telefonie i samochodzie i co z tym można zrobić? Czy z pomocą przyjdą nam technologie? A może przed chorobami uratuje nas wiedza o naszych genach i nowe leki? Dyskutować będą Marzena Rudnicka, ekspertka ds. polityki senioralnej, biolog molekularny Miron Tokarski i chemiczka Katarzyna Gach-Janczak. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Staszak, redaktorka działu zdrowie "Wyborczej".

Jako praktyk wystąpi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, który opowie o tym, jakie zmiany w zarządzaniu szpitalem zachodzą wtedy, gdy w centrum zainteresowania znajduje się pacjent. 

Gość specjalny Jacek Dukaj

Finał zwieńczy wywiad na żywo z pisarzem Jackiem Dukajem. Wojciech Orliński, dziennikarz "Wyborczej" i autor książek, porozmawia z polskim pisarzem sci-fi o wizjach przyszłości. 

Jacek DukajJacek Dukaj Fot. Albert Zawada

Zobacz przyszłość i przygotuj się na nią 

Zapraszamy też do zwiedzania Strefy Jutra i udziału w warsztatach. 

Można będzie:

- spróbować zabawy przyszłości na stoisku Lego;

- poddać się diagnostyce przyszłości i zbadać DNA;

- połączyć zabawę z pracą przyszłości na stoisku ESL; 

- zobaczyć ubrania przyszłości.

Gdzie, kiedy, za ile 

Wielki finał trzeciej edycji Jutronautów odbędzie się 23 listopada w Campus Warsaw na placu Konesera 10 w Warszawie. Wydarzenie potrwa od 10.30 do 15.30. Udział jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja. Zapisać można się tutaj.

Program

10:30 - otwarcie części wystawienniczej i warsztatowej 

11:00 - otwarcie części konferencyjnej 

11:10 - o wizji i misji programu Jutronauci 

Bartosz Hojka – prezes zarządu Agora SA

Jarosław Sroka – członek zarządu Kulczyk Investments

Jerzy Wójcik – dyrektor wydawniczy „Gazety Wyborczej”

11:30 - ogłoszenie wyników konkursu stypendialnego "Bilet za horyzont"

Mentorzy konkursu „Bilet za horyzont” przedstawią na scenie zwycięzców w sześciu kategoriach.

Mentorzy: Katarzyna Konieczka, Maciej Konopka, Jędrzej Kowalczyk, Sebastian Kulczyk, Michał Murawski, Marzena Rudnicka

12:20 - Klimat w przyszłości - panel dyskusyjny

Dyskutują:

Maciej Konopka – grafik projektant, adiunkt na warszawskiej ASP specjalizujący się w opakowaniach plastic free

Martyna Sztaba – prezeska start-upu Syntoil

Szymon Malinowski – fizyk atmosfery, dyrektor Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Moderuje: Aleksander Gurgul – dziennikarz „Gazety Wyborczej”

12:50 - Szczęście w przyszłości - panel dyskusyjny

Dyskutują:

Malwina Puchalska-Kamińska – psycholożka, trenerka biznesu, wykładowczyni na Uniwersytecie SWPS

Beata Kucejko-Pełka – dyrektor marketingu Lego Polska

Michał Niewęgłowski – twórca Intu, trener i nauczyciel medytacji

Moderuje: Aga Kozak – dyrektorka programowa Instytutu Dobrego Życia

13:15 - Szpital w przyszłości - prezentacja

O szpitalu przyszłości opowie Jakub Kraszewski – dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku

13:30 - jak będziemy się leczyć w przyszłości - panel dyskusyjny

Dyskutują:

Marzena Rudnicka –założycielka oraz prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej

Miron Tokarski – biolog molekularny, współtwórca biotechnologicznego start-upu Genomtec

Katarzyna Gach-Janczak – farmaceutka, dr hab. nauk medycznych, adiunkt w Zakładzie Chemii Biomolekularnej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

Moderuje: Katarzyna Staszak – redaktorka tekstów i książek o zdrowiu, prezeska Mednavi

13:55 - Praca przyszłości - panel dyskusyjny

Dyskutują:

Jędrzej Kowalczyk –prezes polskiego oddziału FANUC

Aleksander Szlachetko –dyrektor zarządzający ESL Gaming Polska

Bartłomiej Brach –antropolog

Moderuje: Aleksandra Sobczak – wicenaczelna „Gazety Wyborczej”, szefowa Wyborcza.pl

14:25 - Świat przyszłości - rozmowa

Rozmowa z Jackiem Dukajem – pisarzem; autorem powieści, opowiadań, esejów. Jacek Dukaj tworzy światy, historie, idee na granicy człowieczeństwa, rozumu, języka, w sztuce imersywnej fikcji i wielkiej narracji

Rozmawia: Wojciech Orliński – dziennikarz „Dużego Formatu”

14:55 - Zakończenie części konferencyjnej

16:00 - Zamknięcie części wystawienniczej i warsztatowej

Prowadzenie wydarzenia: Kamila Kalińczak – redaktorka naczelna Instytutu Dobrego Życia, „Wysokie Obcasy", Vadim Makarenko – wydawca serwisów poświęconych danym i technologiom, „Gazeta Wyborcza”.

STREFA INTERAKTYWNA DLA DZIECI

10:30-16:00 - Zabawa przyszłości w strefie Lego

Odwiedź strefę Lego Rebuild The World, w której będziesz mógł się bawić tysiącami ulubionych klocków Lego i budować wszystko, co podpowie Ci wyobraźnia. Poznaj Lego Hidden Side  oraz serię Lego Boost. Na miejscu czekają konkursy z nagrodami i inne atrakcje. Dzieci, które nie biorą udziału w konkursach, mogą bawić się klockami przez cały dzień.

14:00-15:30 - Moda przyszłości - warsztaty

Warsztaty z projektowania kostiumów, które poprowadzi Katarzyna Konieczka, są przeznaczone dla dzieci w wieku 9+. Przyjrzymy się modzie historycznej – jakie kształty miały suknie, jak się zmieniały – porozmawiamy o sukniach bohaterek bajek. Dzieci będą pracować na sylwetkach wielkości lalek i projektować kostium przestrzennie. Pomysł na kostium będzie można wcześniej narysować i odtworzyć go na manekinie.

STREFA JUTRA

Przy wejściu przywita cię ramię robotyczne FANUC.

Opakowania przyszłości - prezentowany podczas finału Jutronautów wybór prac studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Opakowań i Marek Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie pokazuje, jak na różne sposoby przewijały się w pracach studentów wyzwania związane z wpływem materiałów na środowisko naturalne czy budowaniem wizerunku marki i komunikacji między producentem a klientem.

Diagnostyka przyszłości - prezentujemy prototyp mobilnego analizatora genetycznego Genomtec ID. Goście finału Jutronautów będą mieli okazję przeprowadzić analizę obecności ludzkiego DNA z wykorzystaniem systemu diagnostycznego oraz autorskich mieszanin reakcyjnych oraz dowiedzieć się, w jaki sposób genetyka i biologia molekularna mogą się przyczynić do lepszej diagnostyki schorzeń.

Telemedycyna - Mobilny Gabinet Telemedyczny zaprojektowała i obsługuje ?rma Telemedico. 

Wirtualna rzeczywistość - do stoiska Autostrady do Szkoły, programu prowadzonego przez Autostradę Wielkopolska, zaprasza Zebra Zbyszek. To sympatyczny bohater programu, który w ciekawy i wesoły sposób edukuje najmłodszych, jak prawidłowo zachowywać się w ruchu drogowym.

Moda w przyszłości - obejrzyj projekty Katarzyny Konieczki, autorki niezwykle oryginalnych i często szokujących kostiumów łączących elementy makabry, sadyzmu, nawet wulgarności z baśniowością i mroczną, mityczną fantastyką.  Inspirują ją nie tylko roślinne kształty, ale też kości, ludzkie ciało, zagadnienia etniczne.

I piętro

12.20-16.00 - Strefa e-sportu

Warsztat z zawodowymi komentatorami gier e-sportowych

Spotkania z gośćmi specjalnymi

Road to ESL - e-sport to praca przyszłości. Na każdego, kto marzy o karierze w e-sporcie, będzie czekało stanowisko rekrutacyjne. Będzie się można dowiedzieć, jak najlepiej zacząć swoją karierę e-sportowej, oraz zostawić swoją aplikację.

Partnerzy wydarzenia: Sebastian Kulczyk, Fanuc, Tok FM. 

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet SWPS, Warsaw Business Youth, Infuture Institute, Element Talks, Uczelnia Łazarskiego, THINKTANK.

Partnerzy merytoryczni finału trzeciej edycji JutronautówPartnerzy merytoryczni finału trzeciej edycji Jutronautów fot. Wyborcza.pl