Jutronauci to wyjątkowe osoby z pozornie odległych od siebie światów - artyści, naukowcy, przedsiębiorcy. 26 października w Krakowie rozmawiać będziemy o przyszłości starzejącego się społeczeństwa, opakowań, ogrzewania budynków i pieniądza. 

Pierwsza część spotkania odbywa się w formule przypominającej TED. Każdy z mówców daje krótkie, dynamiczne wystąpienie. W drugiej jest czas na pytania od publiczności. Spotkanie z jutronautami poprowadzi Vadim Makarenko, wydawca serwisów poświęconych danym i technologiom “Gazety Wyborczej”.

Czy zużyty olej do smażenia można wykorzystać do stworzenia związków chemicznych, a te do produkcji materiałów termoizolacyjnych? O tym będzie opowiadać dr Maria Kurańska, kierowniczka projektu Eko2IZOPUR. 

Problem zużytego w kuchni oleju do smażenia jest poważny. Mieszając się z innymi odpadami w sieciach kanalizacji miejskiej, tworzy tzw. fatbergi, czyli góry tłuszczu zatykające kanały ściekowe. To duży problem dla miast. 

Maria Kurańska jest adiunktem w Katedrze Chemii i Technologii Polimerów na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Za działalność naukową została wyróżniona przez tygodnik "Wysokie Obcasy" tytułem jednej z 50 śmiałych kobiet 2018 r.

Jak długowieczność zmieni społeczeństwo i jak powinniśmy się przygotować do silver economy? O tym opowie Marzena Rudnicka. Jest założycielką oraz prezeską Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, który integruje podmioty i ludzi wokół szeroko pojętego wpływu starzenia się społeczeństwa i długowieczności na kształtowanie rynków i społeczeństw. Rudnicka głęboko wierzy, że starzenie się społeczeństw nie powinno być traktowane wyłącznie w kategorii problemu, a może być, a w zasadzie jest, mocnym katalizatorem innowacyjnych zmian w systemach usług i produktów.

Jakie opakowania zobaczymy na półkach sklepowych za 30 lat? Maciej Konopka, grafik i projektant, pracuje nad nimi już dziś. Dodatkowo jest adiunktem na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Opakowań i Marek. Razem ze studentami zajmował się w niej zagadnieniami takimi jak opakowania na żywność z insektów, opakowania na żywność w podróży na Marsa.

Tomasz Żurkiewicz, finansista, prawnik, strateg, new business developer, architekt transakcji, będzie mówił z kolei o potrzebie tworzenia większej liczby przedsiębiorstw przemysłowych, a Agata Frankiewicz, dyrektor zarządzająca i założycielka Dekoeko.com, opowie o ekologii i upcyklingu, ładnych przedmiotach z odzyskanych materiałów.

Jutronautów możecie posłuchać już 24 października w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego (ul. Rakowicka 27). Startujemy o godzinie 17, spotkanie potrwa trzy godziny. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie Co Jest Grane

Spotkanie organizuje „Gazeta Wyborcza”, partnerem akcji jest Kulczyk Investments, zaś wydarzenia Sabre i Polskie ePłatności. Partnerem wspierającym jest Fanuc. Jutronauci objęci są patronatem medialnym TOK FM.