Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We Wrocławskim Parku Technologicznym obecnie działa ponad 220 przedsiębiorstw, najwięcej w tego typu instytucjach w Polsce.

– W WPT są aż dwa inkubatory przedsiębiorczości dedykowane przedsiębiorcom będącym na początku swojej biznesowej drogi – opowiada Maciej Potocki, prezes WPT. – Wyinkubowaliśmy w nich ponad 220 firm, z czego ponad 80 proc. zostało pozytywnie zweryfikowanych przez rynek. Obecnie ponad 60 kolejnych przedsiębiorców korzysta z naszego wsparcia, jakie oferujemy na dobry start w biznesie.

Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj odbędzie się kolejne spotkanie Jutronautów. To wyjątkowe osoby z pozornie odległych od siebie światów, które już dziś wdrażają idee przyszłości i mierzą się z najważniejszymi pytaniami stojącymi przed naszą cywilizacją, m.in. dokąd doprowadzi nas galopujący postęp technologiczny, a także jaki będzie człowiek przyszłości.

O czym opowiedzą

Pierwsza część spotkania odbywa się w formule przypominającej TED. Każdy z mówców ma krótkie, dynamiczne wystąpienie. Później jest czas na pytania od publiczności.

Wśród prelegentów jest m.in. Bartłomiej Brach, z którym wybiegniemy w przyszłość pracy. To antropolog i założyciel tzw. Króliczej Nory, czyli sieci badaczy młodej kultury, w ramach której opowiedzieli już m.in. o trollingu zmieniającym świat na lepsze, porażkach, które formatują młodych i fascynacji dresem jako współczesną chłopomanią. Brach bada znaczenie, jakie ludzie nadają swojej pracy i firmom, które ich zatrudniają. Efektem jego badań był m.in. pierwszy raport na temat sensu pracy.

– W przyszłości praca będzie bardziej wymagająca. A im trudniejsza, tym ważniejsze będzie pytanie o to, czy faktycznie warto ją wykonywać. A to jest pytanie o sens pracy – opowiada Bartłomiej Brach.

I podkreśla, że będziemy pracować więcej samodzielnie lub zdalnie, częściej zmieniać miejsce pracy i podróżować zarówno w jej ramach, jak i w jej poszukiwaniu, a także wykonywać więcej zawodów w czasie naszego życia.

Sztuczna inteligencja a człowiek

Kolejny z prelegentów, Jędrzej Kowalczyk, prezes Fanuc Polska, wierzy w to, że roboty zwiększają konkurencyjność polskich firm i zapewniają niezawodność procesom produkcyjnym.

– Jak zmieniać człowieka? Czy inżynieria genetyczna bierze pod uwagę długofalowe skutki, które niesie ze sobą modyfikacja ludzkiego genomu? Czy postęp w dziedzinie genetyki i medycyny zawsze odbywa się z korzyścią dla pacjenta i dlaczego pokonanie przeszkód technologicznych nie zawsze jest możliwe? Jakie są wyzwania związane z opracowywaniem nowych technologii medycznych? – to zagadnienia, które zamierza poruszyć w swoim wystąpieniu Miron Tokarski, współtwórca biotechnologicznego start-upu Genomtec.

Petros Psyllos to z kolei elektronik, informatyk i pasjonat kognitywistyki. Opowie m.in. o tym, jak będą wyglądać interakcje na linii człowiek – maszyna i jak nasze życie zmienią usługi wyposażone w sztuczną inteligencję.

– W prezentacji poruszę temat wykorzystania sztucznej inteligencji w komunikacji człowiek – komputer. Na początku wyjaśnię czym jest sztuczna inteligencja, po czym przejdę do tematu botów i asystentów głosowych, ich obecnych zastosowań oraz przyszłości. Postaram się odpowiedzieć na pytanie, jaka forma komunikacji jest najlepsza: czy wystarczy sam głos, a może potrzebujemy awatara lub fizycznej reprezentacji bota? Czy w przyszłości będzie możliwość kreowania własnych asystentów, którzy będą imitować np. naszych idoli? – tłumaczy Psyllos.

Podkreśla, że opowie o własnych realizacjach w tej dziedzinie, czyli społecznych robotach reklamowych, systemie imitacji osób zmarłych i urządzeniach terapeutycznych wykorzystujących boty.

Natomiast Michał Obuchowicz, założyciel firmy The Drivers, opowie nam, jak powstają dźwięki dla aut elektrycznych. Ten Jutronauta przez ostatnie dwie dekady zjadł zęby na zarządzaniu i tworzeniu innowacyjnych projektów. Pracował m.in. w agencjach JWT, BBDO czy K2, był konsultantem marketingowym globalnych marek takich jak Volvo, BMW czy Pepsico.

Spotkaj się z Jutronautami

Jutronautów możecie posłuchać już 10 października w budynku Delta Wrocławskiego Parku Technologicznego (ul. Duńska 9). Startujemy o godz. 17, spotkanie potrwa trzy godziny.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie bilety.cojestgrane24.pl/jutronauciwroclaw.

Spotkanie organizuje „Gazeta Wyborcza”, partnerem akcji jest Kulczyk Investments, zaś wydarzenia Wrocławski Park Technologiczny. Partnerem wspierającym jest Fanuc. Jutronauci objęci są patronatem medialnym Radia TOK FM.

Spotkanie z Jutronautami poprowadzi Vadim Makarenko, wydawca serwisów poświęconych danym i technologiom „Gazety Wyborczej”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.