Jutronauci to wyjątkowe osoby z pozornie odległych od siebie światów - artyści, naukowcy, przedsiębiorcy. 10 października we Wrocławiu rozmawiać będziemy o przyszłości zdrowia, pracy, robotyzacji i transportu. 

Pierwsza część spotkania odbywa się w formule przypominającej TED. Każdy z mówców daje krótkie, dynamiczne wystąpienie. W drugiej jest czas na pytania od publiczności. Spotkanie z jutronautami poprowadzi Vadim Makarenko, wydawca serwisów poświęconych danym i technologiom “Gazety Wyborczej”. 

Jak będą wyglądać interakcje na linii człowiek-maszyna? Jak nasze życie zmienią usługi wyposażone w sztuczną inteligencję? Opowie o tym Petros Psyllos, elektronik, informatyk i pasjonat kognitywistyki, którego magazyn “Forbes” wyróżnił jako jednego z 30 europejskich innowatorów, a “MIT Review” uznało za jednego z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce. 

O przyszłości zdrowia i medycyny opowie nam biolog molekularny, Miron Tokarski. Tuż po studiach zadał sobie ważne pytanie: jak sprawić, żeby pacjenci nie musieli czekać kilkanaście dni na wyniki badań i jednocześnie obniżyć koszty prac laboratoryjnych? Tak powstał jego biotechnologiczny start-up Genomtec, który może zmienić oblicze współczesnej medycyny. Jego rozwiązanie pozwala przeprowadzać diagnostykę w kilkanaście minut w dowolnym miejscu (nawet w domu pacjenta czy karetce jadącej do szpitala). Urządzenie ma wielkość smartfonu. Technologia opracowana przez młodego naukowca umożliwia specjalistom podjęcie szybszych i lepszych decyzji, gdy w grę wchodzi ludzkie zdrowie i życie. 

W przyszłość pracy z kolei wybiegniemy z antropologiem Bartłomiejem Brachem, który bada znaczenie, jakie ludzie nadają swojej pracy i firmom, które ich zatrudniają. Efektem jego badań był m.in. pierwszy raport na temat sensu pracy. 

Za swoje najważniejsze zadanie Brach uważa przybliżanie zjawisk albo tak niszowych, że ich jeszcze nie widzimy, albo tak powszechnych, że już ich nie zauważamy. Jest założycielem tzw. Króliczej Nory, czyli sieci badaczy młodej kultury, w ramach której opowiedzieli już m.in. o trollingu zmieniającym świat na lepsze, porażkach, które formatują młodych i fascynacji dresem jako współczesną chłopomanią.

Michał Obuchowicz, założyciel firmy The Drivers, opowie nam, jak powstają dźwięki dla aut elektrycznych. Ten jutronauta przez ostatnie dwie dekady zjadł zęby przy zarządzaniu i tworzeniu innowacyjnych projektów. Pracował m.in. w agencjach JWT, BBDO czy K2, był konsultantem marketingowym globalnych marek takich jak Volvo, BMW czy Pepsico. 

Jędrzej Kowalczyk, prezes firmy Fanuc Polska opowie z kolei o tym, jak robotyzacja zmienia fabryki w Polsce i na świecie. Kowalczyk zaczynał jako inżynier w dziale serwisu robotów, a w 2010 r. został szefem tego działu. W 2012 r. stał się doradcą klientów w zakresie robotyzacji produkcji. Następnie awansował na stanowisko dyrektora odpowiedzialnego za koordynowanie sprzedaży wszystkich produktów spółki na rynku krajowym, a w 2015 r. został prezesem zarządu spółki FANUC Polska.

Jutronautów możecie posłuchać już 10 października w budynku DELTA Wrocławskiego Parku Technologicznego (ul. Duńska 9). Startujemy o godzinie 17, spotkanie potrwa trzy godziny. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie Co Jest Grane

Spotkanie organizuje „Gazeta Wyborcza”, partnerem akcji jest Kulczyk Investments, zaś wydarzenia Wrocławski Park Technologiczny. Partnerem wspierającym jest Fanuc. Jutronauci objęci są patronatem medialnym TOK FM.

Wrocławski Park TechnologicznyWrocławski Park Technologiczny fot. Wrocławski Park Technologiczny