O MENTORZE:

Artysta, ceramik, pedagog i kurator. Współpracuje z Fabryką Porcelany w Ćmielowie, jest autorem wielu charakterystycznych wzorów.

Urodzony w 1944 r. laureat licznych prestiżowych nagród. Do 16. roku życia mieszkał w Kielcach, skąd wyemigrował do Izraela. Po 12 latach przeniósł się do Brazylii, by w 1976 r. osiąść w Nowym Jorku, gdzie założył studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. W latach 1985-2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, 2004-10 – profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen.

W 2012 r. otworzył Design Centrum Kielce, a rok później – Ćmielów Design Studio (CDS). Obecnie jest także profesorem w Royal College of Art w Londynie. Współpracuje z Fabryką Porcelany w Ćmielowie, jest autorem wielu charakterystycznych (i chętnie kopiowanych!) wzorów porcelany. Od 2013 r. pracownia ćmielowska wraz z Modus Design i Instytutem Adama Mickiewicza organizuje coroczne warsztaty studenckie pod nazwą Art Food Project. W ramach tego projektu na trzy tygodnie w Ćmielowie spotykają się studenci z prestiżowych uczelni, by wspólnie pracować nad problemem współczesnej funkcjonalnej porcelany.

Marek CecułaMarek Cecuła Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

O NAGRODZIE:

Możliwość wdrożenia własnego projektu do produkcji przemysłowej jest celem i marzeniem wielu projektantów. Nagrodą jest przejście całej drogi twórczej – od zapoznania się z materiałem (porcelana) przez formowanie i proces fabryczny do etapu wypału. Dajemy możliwość współpracy projektowej z najstarszą polską manufakturą porcelany w Ćmielowie. Dobrze wyposażona pracownia ceramiczna mieści się w sercu fabryki.

Studio posiada odpowiednie warunki do modelowania w gipsie, odlewania form, formowania ręcznego i mechanicznego. Laureat/laureatka będą zaproszeni do wykonania w pracowni CDS dowolnego projektu, który stanie się prawdziwym produktem użytkowym, dekoracyjnym lub artystycznym.

Nagroda obejmuje zakwaterowanie oraz ufundowanie dojazdu ze wskazanego miejsca w Polsce do Ćmielowa i z powrotem. Ponadto czas na eksperymentowanie, nabranie doświadczenia i przygotowywanie porcelanowego produktu. Zwycięzca konkursu będzie miał możliwość konsultowania swoich postępów z Markiem Cecułą, który chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami.

Czas trwania praktyk to 1 miesiąc. Termin realizacji projektu należy ustalić ze studiem.

CZEGO POSZUKUJĘ U KANDYDATÓW:

Szukam osób zainteresowanych ceramiką, które chciałyby stworzyć produkt przemysłowy z porcelany. Kandydat/kandydatka musi posiadać umiejętność wykonania zaplanowanego przez siebie projektu – od procesu modelowania do stanu finalnego. Poszukuję osoby kreatywnej, wrażliwej i zaangażowanej, z własną wizją współczesnego wzornictwa. Cenię sobie oryginalność i mam nadzieję zobaczyć inspirujące portfolio.

Zgłoś się do mentora.

Regulamin konkursu.