Jak sprawić, aby pacjenci nie musieli czekać na wyniki badań kilkunastu dni i jednocześnie obniżyć koszty prac laboratoryjnych? Takie myśli krążyły w głowie Mirona Tokarskiego, który po zakończeniu studiów odbywał staż w Pracowni Biologii Molekularnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Miron postanowił nie czekać, aż ktoś rozwiąże ten problem, i wraz z zespołem opracował urządzenie, które może zmienić oblicze współczesnej medycyny.

Jego rozwiązanie pozwala przeprowadzić diagnostykę w kilkanaście minut w dowolnym miejscu (nawet w domu pacjenta czy karetce jadącej do szpitala). Urządzenie ma wielkość smartfonu. Technologia opracowana przez młodego naukowca umożliwia specjalistom podjęcie szybszych i lepszych decyzji, gdy w grę wchodzi ludzkie zdrowie i życie. Co więcej, nie ogranicza się tylko do diagnostyki ludzkiej. Współtwórca start-upu Genomtec jest autorem 4 patentów w zakresie przełomowych rozwiązań diagnostycznych, które chronią mobilne laboratorium.

Jednocześnie Miron Tokarski prowadzi prace naukowe - chce opracować terapie onkologiczne, które mogą powstrzymać wzrost i przerzuty nowotworów przez zahamowanie rozwoju ukrwienia. Wyniki tych badań będą także krokiem milowym w procesie tworzenia terapii przyspieszających gojenie się ran, rekonwalescencje po zabiegach chirurgicznych oraz usprawnienia metod leczniczych chorób niedokrwiennych z wykorzystaniem założeń tzw. medycyny regeneracyjnej.

Miron Tokarski ma na swoim koncie liczne wygrane w najważniejszych konkursach dla start-upów biotechnologicznych, m.in.: pierwsze miejsce w “StartUp Challenge Winner” w kategorii “Health and Biotechnology” na EKG,  zwycięstwo w MIT Enterprise Forum Poland oraz CVC Young InnovatorAwards, podczas “HUBWeek” w Bostonie Genomtec zdobył tytuł najlepszego start-upu spoza USA. 

Tokarski znalazł się w gronie 30 najbardziej obiecujących założycieli start-upów przed 30 rokiem życia według Forbesa i zdobył dziewiąte miejsce w rankingu “50 Kreatywnych w Biznesie” miesięcznika. I to wszystko tylko w 2018 r.

W ciągu ostatnich dwóch lat grupa prywatnych inwestorów, funduszy inwestycyjnych oraz NCBiR wsparło Genomtec, umożliwiając dalszy rozwój technologii i przygotowanie jej do wdrożenia na rynku diagnostycznym. Kierowana przez Mirona Tokarskiego spółka jest na celowniku także kilku dużych inwestorów i zagranicznych funduszy.