Fundacja Iceberg pomaga kobietom i dzieciom z Ukrainy, które zostały bez mieszkania, pracy i środków do życia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szefami fundacji są Ałła Lisowska – młoda, energiczna kobieta, biznesmenka i matka, oraz Wiaczesław Szamraj – wolontariusz wojskowy. Ich życie zmieniło się w dniu, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę.

Jaka jest misja Fundacji Iceberg i komu pomagacie?

– Przede wszystkim pomagamy matkom i dzieciom, które z powodu agresji w dosłownym tego słowa znaczeniu zostały bez wszystkiego. Ich życie jest niszczone, a ochrony wymaga najbardziej wrażliwa część społeczeństwa – dzieci, one mają prawo do życia i przyszłości. Nie zasługują na zniszczenie. Szczególnie trudno jest teraz sierotom, nie mają rodziców, nie są w ogóle chronione i opieka nad nimi jest dla nas dzisiaj bardzo ważna. Zbieramy dla nich rzeczy, jedzenie, słodycze, zabawki, leki.

Co już zostało zrobione i czego obecnie potrzebujecie?

– Dotychczas dostarczyliśmy tony żywności, ubrań i leków wielu ofiarom wojny. W sumie jest to około 1,5 mln UAH. Dziś stajemy przed wielką misją, w miejscowości pod Lwowem znajduje się internat dziecięcy No 15 „Dom Dziecka", w którym mieszkają dzieci, które z różnych powodów nie mają rodziców.

Podczas nalotów i zagrożenia atakami nauczyciele schodzą z nimi do piwnicy. Obecnie to miejsce nie jest przystosowane do przebywania w nim dzieci. Nie ma normalnej podłogi, a po ścianach spływa woda, temperatura w tym pomieszczeniu wynosi 12-14 stopni. W takich warunkach żyją małe dzieci i oczywiście wzrasta ryzyko ich zachorowań.

Nasza fundacja chce przebudować schronisko dla dzieci, aby to miejsce było bezpieczne i komfortowe do przebywania. Żeby mogli ogrzać się ciepłą herbatą i miękkim kocem, a nie tak bardzo bać się o swoje życie.

Kwota potrzebna na remont piwnicy to 10 tys. euro.

Rozmawiała Anastazja Juchimenko

Więcej na:
Fundacja Iceberg

facebook.com

Nasze dzieci mają prawo do życia!

embed

Wesprzyj

Jeśli każdy, kto zobaczy ten materiał, dołoży swoją cegiełkę, razem sprawimy, że dzieci będą trochę szczęśliwsze.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.