O projekcie FlipPay, który może być rewolucją na miarę PayPala opowiada Tomasz Rozmus - kierownik projektu firmy VRTechnology Sp. z o.o.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czym zajmuje się VRTechnology?

- VRT z siedzibą w Gliwicach specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania, symulatorów VR, algorytmów AI oraz transferach technologii z sektora naukowego do przemysłowego. Nasz zespół składa się z doświadczonych praktyków aktywnie zajmujących się rozwojem nowoczesnych technologii, takich jak VR czy blockchain. Poza tym VRTechnology zajmuje się rozwojem Multimedialnego Trenażera Strzeleckiego, certyfikowanego rozwiązania na potrzeby programu "Strzelnica w każdym powiecie", a także działalnością szkoleniową oraz konsultingową. Ponadto, spółka angażuje się w projekty badawczo – naukowe.
Najnowszym projektem firmy jest FlipPay.

Jaka jest geneza projektu?

- Wspólnie z zespołem zauważyliśmy realny problem – nie wszędzie w Polsce można dokonać płatności bezgotówkowej, bazując na własnych doświadczeniach oraz naukowych publikacjach doszliśmy do kilku powodów. Są to między innymi: brak niezbędnej infrastruktury takiej jak możliwość zainstalowania terminalu lub podpięcia do sieci oraz koszt instalacji odpowiednich narzędzi – to dotyka szczególnie małych przedsiębiorstw takich jak biznesy sezonowe. Dlatego wpadliśmy na pomysł systemu umożliwiającego płatności offline. Platforma FlipPay ma umożliwić dokonywanie transakcji za pomocą smartfonów co wyeliminuje większość wspomnianych przeszkód.

Jak ma działać aplikacja FlipPay?

- Opracowaliśmy algorytm, który umożliwia tworzenie i przesyłanie kryptograficznie zabezpieczonego dokumentu potwierdzającego płatność między dwoma użytkownikami. Nabywca podpisuje „kontrakt", który pojawia się na platformie w momencie podłączenia jednego z dwóch telefonów do sieci, dzięki czemu płatność jest finalizowana. FlipPay dba także o to aby użytkownik co jakiś czas był aktywny w sieci, aby zminimalizować nadużycia płynące z wykorzystywania płatności offline użytkownik musi logować się do platformy w celu odnowienia cyfrowego Certyfikatu Możliwości Pracy Offline. Projekt składa się z dwóch elementów – platformy i aplikacji mobilnej. Nasz produkt kierujemy zarówno do instytucji płatniczych oraz banków. Mamy przygotowaną osobną aplikację, ale także planujemy udostępnić zestaw bibliotek programistycznych, które umożliwią integrację funkcjonalności FlipPay z istniejącymi aplikacjami bankowymi. 

Czy projekt FlipPay jest kolejnym krokiem w procesie odejścia od gotówki?

- Utrzymanie tradycyjnej formy pieniędzy generuje ze sobą ogromne koszty związane z przewozem oraz drukiem. Zapewnienie przystępnych i tanich mechanizmów płatności bezgotówkowych jest dobrą alternatywą dla tradycyjnej gotówki.

Rozmawiał Tomasz Kisiel

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.