Rozmowa z Mariolą Żak, Sales and Marketing Director w Aurec Home.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak Państwa zdaniem zmieniał się rynek nieruchomości w ciągu ostatnich lat? Czy uważają Państwo, że w obecnych czasach udaje się pogodzić interes dewelopera z oczekiwaniami klientów?

Branża deweloperska od kilku lat mierzy się z wieloma wyzwaniami. Brak gruntów pod inwestycje, drożejące materiały budowlane, pandemia, a od 24 lutego zagrożenie wojną, odpływ pracowników z rynku pracy i galopująca inflacja powodują kolosalne zawirowania na rynku nieruchomości. O ile rok 2021 dla całej branży budowlanej był rokiem wyjątkowym – Aurec Home z sukcesem zrealizował cele, które pierwotnie zaplanowane były na 2 lata, to w 2022 roku sytuacja diametralnie się odwróciła i rynek wszedł w fazę spowolnienia. Wysokie stopy procentowe i trudno dostępne kredyty mieszkaniowe spowodowały, że deweloperzy drastycznie zmniejszyli liczbę inwestycji.

Jak szacują eksperci, w II kwartale 2022 w sześciu największych polskich miastach deweloperzy sprzedali łącznie 9,2 tys. mieszkań. Jest to o 11,5% mniej niż w I kwartale 2022. To najgorszy wynik odnotowany od czasu lockdownu, czyli II kwartału 2020. Ceny mieszkań w Polsce w II kwartale 2022 są o około 19% droższe niż przed rokiem. Nabywcy cały czas liczą na obniżkę cen, szczególnie ci, którzy muszą posiłkować się kredytem. Jednak nic nie wskazuje na to, że ceny będą niższe, co najwyżej można się spodziewać lekkiej korekty. Deweloperzy nie zrezygnują ze swojej marży, która rozkłada się obecnie na 6 lat. Aurec Home stawia klienta na pierwszym miejscu zawsze wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nabywców. Dzięki stabilnej sytuacji finansowej i finansowaniu wszystkich inwestycji ze środków własnych oferuje klientom zainteresowanych zakupem mieszkań z osiedla Miasteczko Jutrzenki korzystny sposób finansowania 20/80. Nabywca po podpisaniu umowy robi zaledwie 20-procentową przedpłatę, a pozostałe 80% opłaca przy odbiorze mieszkania.

Jakie są Państwa zdaniem trzy kluczowe czynniki sukcesu na rynku deweloperskim? Czy właśnie nimi się Państwo kierują prowadząc własną działalność?

Wszystkie inwestycje realizowane przez Aurec Home ukierunkowane są na zwiększenie komfortu życia mieszkańców, który przekłada się na sukces sprzedażowy. Przede wszystkim Aurec Home jako świadomy deweloper, jest otwarty na potrzeby klientów. Pandemia koronawirusa pokazała nam, że zdrowie fizyczne i psychiczne stały się priorytetem. Dlatego we wszystkich naszych inwestycjach znajdują się strefy Aurec Active ukierunkowane na aktywność fizyczną, relaks i ekologię. Drugim składnikiem sukcesu Aurec Home są jakościowe i komfortowe mieszkania w konkurencyjnych cenach. Nabywcy mają do wyboru przestronne kawalerki od 38 m2, komfortowe lokale dwupokojowe 44 m2, a także duże mieszkania trzy i czteropokojowe do 90 m2. Mieszkania mają przemyślane rozkłady, w których kupujący znajdą takie rozwiązania jak okno w części kuchennej, przestrzeń na przechowywanie, czy duże balkony. Kolejnym kluczem do sukcesu spółki jest szybkie reagowanie na zmiany rynkowe. W Aurec Home niezmiennie obserwujemy zmiany na rynku nieruchomości i doskonale wiemy z czym zmagają się potencjalni klienci. W obliczu wysokich stóp procentowych i trudno dostępnych kredytów mieszkaniowych uruchomiliśmy bezpieczny system płatności 20/80. Zakup mieszkania Aurec Home w tym systemie oznacza, że nabywca na początek wpłaca tylko 20% ceny nieruchomości. Pozostałe 80% dopiero po zakończeniu budowy inwestycji.

Przed Państwem kolejne projekty i realizacje. Czy można się w nich spodziewać wdrożeń nowatorskich rozwiązań? Jakie nowości pojawią się w Państwa ofercie w najbliższym czasie?

Aurec Home obecnie prowadzi sprzedaż mieszkań z inwestycji Miasteczko Jutrzenki zlokalizowanej na zielonych Włochach. Szczególnymi profitami cenionymi przez klientów są nowoczesne strefy relaksu Aurec Active, w których można uprawiać sport i wypoczywać w zgodzie z naturą. Jako deweloper odpowiedzialny społecznie stosujemy innowacyjne, ekologiczne rozwiązania, które podnoszą komfort życia i sprzyjają ochronie środowiska naturalnego. Instalujemy w budynkach rozwiązania oszczędzające energię, m.in.: panele fotowoltaiczne, gruntowe wymienniki ciepła, wentylację mechaniczną czy odzysk wody deszczowej. Ekomieszkańcy z przyjemnością korzystają z ławek solarnych i miejsc parkingowych z ładowarkami dla samochodów elektrycznych. Przygotowujemy się także do budowy wyjątkowej inwestycji połączonej z historią miasta Fabrica Ursus. Część zabudowy mieszkaniowej tworzą pozostające pod ochroną konserwatora zabytków, fragmenty dawnej fabryki „Ursus". Ponadto zakupiliśmy teren inwestycyjny na budowę osiedla z prywatnym lasem – My Forest – na warszawskiej Białołęce. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji prywatny las o powierzchni 4.000 mkw., z którego będą mogli korzystać bez ograniczeń o każdej porze roku.

Co sądzą Państwo o budowaniu nie tyleż nowych osiedli, co nowych wspólnot je zamieszkujących?

W Aurec Home słuchamy, doradzamy i wspólnie kreujemy najlepsze rozwiązania dla mieszkańców. Sprzedajemy nie tylko metry kwadratowe, ale styl życia, co doceniają nasi klienci. Tworzymy unikalną przestrzeń Aurec Active, w której łączymy trzy strefy podnoszące komfort i jakość życia: aktywność ruchową, wypoczynek i ekologię. Mieszkańcy do dyspozycji mają m.in. plenerową siłownię, sale fitness i pilates, edukacyjne place zabaw dla najmłodszych czy strefy wypoczynku na dachach budynków. Jednocześnie, dzięki sprawnej komunikacji miejskiej i doskonale zaplanowanej infrastrukturze komunikacyjnej lokatorzy pozostaną blisko miejskiego życia. Wszystkie inwestycje Aurec Home są realizowane zgodnie z ideą 15-minutowego miasta.

Rozmawiała Sonia Platajs

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.